Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

Sanktuarium Św. Józefa w KaliszuPo raz 17. do św. Józefa Kaliskiego przybyły członkinie Polskiego Związku Kobiet Katolickich z całej Polski. Tegoroczną pielgrzymkę zorganizowano pod hasłem „Komunia z Bogiem w małżeństwie i rodzinie”.

Uczestników pielgrzymki powitali: kustosz kaliskiej bazyliki ks. prał. Jacek Plota i diecezjalny duszpasterz kobiet ks. kan. Adam Modliński. W klimat spotkania wprowadził pielgrzymów program słowno-muzyczny zatytułowany: „Jan Paweł II – Poeta” przygotowany przez uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II z Krotoszyna.

Konferencję na temat: „Kobieta i żona geniuszem pomocy odpowiedniej dla męża i innych ludzi” wygłosiła prezes Polskiego Związku Kobiet Katolickich Maria Jankowska. Prelegentka wskazała, że Bóg postawił przed kobietą zadania, które wymagają predyspozycji cielesnych, psychicznych i duchowych. Podkreśliła, że najbardziej wyróżniającą cechą kobiety jest jej powołanie do macierzyństwa. Stwierdziła, że bycie matką jest najwspanialszym zamysłem Bożym wobec kobiety.

Mszy św. przewodniczył ordynariusz kaliski bp Stanisław Napierała w asyście kapłanów, wśród których był krajowy duszpasterz kobiet ks. prałat Tomasz Król z Warszawy. W homilii biskup odwołał się do hasła pielgrzymki i wyjaśnił pojęcie komunii. – Komunia jest imieniem Kościoła. Jest to Kościół widziany od wewnątrz, a nie tylko poprzez zewnętrzne, społeczne przejawy – mówił.

Stwierdził, że obecnie ludzie patrzą na Kościół przez pryzmat tego, co zewnętrzne, czyniąc sondaże i atakując go. – O Kościele słyszy się różne rzeczy, a czasem nawet w te rozmowy nieprzychylne Kościołowi, wprost atakujące go, włączają się ludzie wierzący, zapominając, że mówią o sobie, bo Kościół Jezusa Chrystusa jest w nas – powiedział celebrans.

Biskup przypomniał, że pierwszy Kościół był w małżeństwie Maryi i Józefa. – W Świętej Rodzinie pojawiła się wspólnota z Bogiem i między ludźmi. To był pierwszy Kościół, nazwany później Kościołem Domowym, który jest wzorcem naszej rodziny powołanej do tego, żeby być komunią z Bogiem i między sobą – stwierdził.

Biskup kaliski nawiązał do wystąpienia Marii Jankowskiej dodając, że nie tylko małżonka jest pomocą dla męża, ale także mąż jest pomocą dla żony. – Gdy mężczyzna jest na swoim miejscu w rodzinie, tam jest ciepło, tam jest bezpieczeństwo, tam wszyscy dobrze się czują – mówił bp Napierała i dodał, że komunia z Bogiem i ludźmi w rodzinie opartej na sakramentalnym małżeństwie mężczyzny i kobiety jest wielkim dobrem.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu prezes Polskiego Związku Kobiet Katolickich odczytała akt zawierzenia wszystkich kobiet św. Józefowi. Pielgrzymkę zakończyło nabożeństwo różańcowe.

Przedstawicielki Polskiego Związku Kobiet Katolickich przybywają do św. Józefa Kaliskiego każdego roku regularnie począwszy od 8 kwietnia 1995 r. Ich pielgrzymowaniu towarzyszy zatrzymanie się nad współczesnymi problemami oraz zawierzenie wszystkich spraw kobiet opiece św. Józefa.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

Leave a Reply