ORDŻ 2012 – spotkaliśmy Chrystusa

ORDŻ 2012Pojechaliśmy na ORDŻ 2012 do Nałęczowa zasadniczo z dwóch powodów.

Po pierwsze co roku czujemy silną duchową potrzebę trwania chociaż przez kilka dni we wspólnocie, bliżej Chrystusa, w oderwaniu od codziennych spraw i problemów. Jednocześnie jest to dla nas niepowtarzalna okazja do zastanowienia się na swoim życiem osobistym i małżeńskim w świetle naszej wiary.

Po drugie od kilkunastu lat angażujemy się w parafii w przygotowanie narzeczonych do Sakramentu Małżeństwa, a ostatnio również w przygotowanie rodziców dzieci pierwszokomunijnych oraz rodziców i chrzestnych do chrztu dzieci. Odbieramy ze strony kapłanów zachętę do aktywniejszego uczestniczenia świeckich w procesie przybliżania mądrej ale czasami trudnej nauki Kościoła, dotyczącej życia rodzinnego, małżeńskiego, wzajemnych relacji pomiędzy mężczyzną i kobietą oraz wszystkich nowych, często bardzo niebezpiecznych dla życia duchowego zjawisk w życiu społecznym. Liczyliśmy więc, że uzyskamy wiele nowych, cennych informacji i posłuchamy świadectw, które nam w tej posłudze pomogą.

Rekolekcje ORDŻ w Nałęczowie całkowicie spełniły nasze oczekiwania. Duchowo czujemy się mocniejsi. Codzienna jutrznia, msza święta i Apel Jasnogórski w połączeniu z lekturą Pisma Świętego sprawiły, że na nowo nabraliśmy chęci i siły do dalszej pracy nad sobą oraz we wspólnotach parafialnej i Domowego Kościoła.

Spotkaliśmy Chrystusa w osobach uczestniczących razem z nami w rekolekcjach. Szczególne wrażenie robiły świadectwa tych, którzy na co dzień zmagają się z dużymi osobistymi problemami związanymi ze sferą seksualną, a w przypadku mężczyzn również z ogromną presją pornografii szczególnie w obszarze internetu. Dzięki ich świadectwu mogliśmy się przekonać, że Chrystus ma moc uzdrawiania nawet z najgłębszych zranień powstałych w okresie dorastania lub na skutek błędów wychowawczych rodziców.

Również nasze relacje wzajemne uległy wzmocnieniu. Wspólne uczestnictwo w spotkaniach, a przede wszystkim dialog małżeński, jeden z cenniejszych w ostatnich latach, spowodowały, że lepiej się rozumiemy.

Zarówno tematyka konferencji jak i zaproszeni goście bardzo wzbogacili naszą wiedzę dotyczącą zamysłu Bożego wobec człowieka jako całości – mężczyzny i kobiety, ludzkiej płciowości, wzajemnych oczekiwań między kobietą i mężczyzną, wartości Sakramentu Małżeństwa. Bardzo interesujące i rozwijające były tematy związane z poszanowaniem życia od poczęcia do naturalnej śmierci, w tym szczególnie zagrożenia ze strony przemysłu aborcji, problemy niepłodności i sztucznego zapłodnienia, adopcji dzieci oraz eutanazji. Również konferencja na temat pomocy dla osób ze skłonnościami homoseksualnymi pozwoliła nam w nowym świetle spojrzeć na dramat tych osób oraz wielką potrzebę niesienia im pomocy, zgodnej ze wskazaniami nauki Kościoła i duchem Ewangelii.

Szczere uznanie i serdeczne podziękowania należą się parze prowadzącej Krzysiowi i Kasi Jankowskim za trud, doskonałe przygotowanie rekolekcji, sprawne ich prowadzenie, ciepło i życzliwość, uśmiech dla każdego, a także ich niezwykłą pokorę.

Ireneusz i Małgorzata Koźbiałowie

You Might Also Like

Leave a Reply