Oświęcim: pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny

Stanisława LeszczyńskaPierwszy w historii miasta Marsz dla Życia i Rodziny przejdzie 20 maja br. ulicami Oświęcimia. Marsz rozpocznie się Mszą Świętą w kościele pw. św. Józefa Robotnika na oświęcimskim osiedlu Zasole. Uczestnicy przejdą ulicami miasta do centrum i wezmą udział w pikniku obok Oświęcimskiego Centrum Kultury. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy.

Organizatorzy Marszu chcą przypominać o służebnicy Bożej, położnej z Łodzi, Stanisławie Leszczyńskiej, która podczas II wojny światowej w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau odebrała ponad 3 tys. porodów. Leszczyńska trafiła do obozu jako więzień nr 41335 w kwietniu 1943 roku. Wywiezienie do obozu było karą za pomoc, jakiej rodzina Leszczyńskich udzielała Żydom z łódzkiego getta.

Z relacji Heleny Kubicy, badaczki dziejów obozu w Auschwitz-Birkenau wynika, że na początku istnienia żeńskiego obozu kobiety spodziewające się narodzin dziecka były uznawane za nieużyteczne do pracy i zabijane, najczęściej dosercowym zastrzykiem fenolu. W przypadku, gdy którejś z kobiet udało się urodzić, zarówno matka, jak noworodek byli uśmiercani. W pierwszej połowie 1943 roku zaniechano zabijania kobiet, a od czerwca odstąpiono też od uśmiercania dzieci nieżydowskich. Dzieci żydowskie miały być nadal zabijane . Leszczyńska przyjmowała porody w nieludzkich warunkach obozowych. Ponadto, dzieci trzeba było także ukrywać przez SS-manami, czasem nawet kładąc dziecko pod siennik.

Według relacji świadków, Leszczyńska odbierała porody zazwyczaj samodzielnie. Niestety niemal wszystkie dzieci narodzone w obozie umierały z głodu. Na ponad 3 tys. uratowanych przez Leszczyńską dzieci – obóz przeżyło 30. Do dzisiaj na całym świecie żyje kilkanaście uratowanych przez nią osób. Leszczyńska przebywała w Auschwitz aż do momentu wyzwolenia obozu przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 roku. Po wojnie pracowała jako położna w Łodzi. Zmarła 11 marca 1974 roku.

W 1992 roku rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny. W 1996 roku trumnę z doczesnymi szczątkami Stanisławy Leszczyńskiej przeniesiono z cmentarza do krypty kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na Bałutach, która znajduje się pod kaplicą Matki Boskiej Łódzkiej.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

 

Leave a Reply