Kard. Antonelli: małżeństwo kobiety i mężczyzny nie jest przeżytkiem

Fot. ChristinaMałżeństwo będące nierozerwalnym związkiem kobiety i mężczyzny nie jest przeżytkiem, nawet jeśli często właśnie z tej perspektywy przedstawiane jest we współczesnym świecie. Wskazał na to kard. Ennio Antonelli prezentując najbliższą sesję plenarną kierowanej przez siebie Papieskiej Rady ds. Rodziny. Spotkanie w dniach 29 listopada – 1 grudnia upamiętni 30-lecie ogłoszenia adhortacji apostolskiej „Familiaris consortio” oraz utworzenia Papieskiej Rady ds. Rodziny.

– Są to dwa dary, które Kościołowi ofiarował Jan Paweł II – powiedział na konferencji prasowej w Watykanie kard. Ennio Antonelli. – Dlatego też spotkanie rozpoczniemy od Eucharystii sprawowanej przy grobie Błogosławionego Papieża. Będzie to najważniejszy duchowy element tej sesji poświęconej rodzinie. Zaplanowaliśmy też kilkanaście paneli, w których wezmą udział ludzie z całego świata.

Pierwszy dzień dedykowany będzie wpływowi „Familiaris consortio” na życie kościelne i duszpasterskie, a kolejny – sytuacji rodziny we współczesnym społeczeństwie. Te minione 30 lat to czas coraz większego kryzysu rodziny. Mam wrażenie, że jesteśmy zasypywani lawiną separacji, rozwodów, aborcji i szerzącego się indywidualizmu. Z drugiej jednak strony był to czas dynamicznego rozwoju ruchów rodzinnych i zaangażowania Kościoła w duszpasterstwo rodzin.

Podczas sesji Papieskiej Rady ds. Rodziny mowa też będzie o przygotowaniach do Światowego Spotkania Rodzin, które w przyszłym roku odbędzie się w Mediolanie. Jedną z propozycji jest wypromowanie przy tej okazji przedsiębiorstw przychylnych rodzinie. Np. zakładów, które, by ułatwić życie swym pracownikom, zakładają przedszkola czy też pozwalają na uelastycznienie czasu pracy.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

You Might Also Like

Leave a Reply