Polska – Marsze dla Życia i Rodziny (14 wiadomości agencyjnych)

Fot. EJSLublin: ulicami miasta przeszedł Marsz Życia

 

Rzesze lublinian uczestniczyły w niedzielę w Marszu Życia pod hasłem „Świętowanie życia w rodzinie”. Marsz rozpoczął się festynem rodzinnym przed Collegium Jana Pawła II KUL, a zakończył mszą św. w archikatedrze pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika.

O tym, że marsz lubelski, w tym roku po raz pierwszy włączony w inicjatywę ogólnopolską, jest odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II do świętowania życia, przypomniał inicjator pierwszego takiego wydarzenia w Lublinie, w 2003 roku, o. prof. Andrzej Derdziuk. Zaznaczył też, że dzisiejsze wydarzenie było nawiązaniem do Światowego Spotkania Rodzin w Mediolanie.

Przez godzinę przed wyruszeniem do archikatedry zebrani mogli uczestniczyć w konkursach, słuchać muzyki i prezentujących się grup. W organizację marszu włączyło się wiele podmiotów, m.in. Centrum Duszpasterstwa Młodzieży, Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo, Stowarzyszenie Civitas Christiana, Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie czy Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Swoje emblematy przyniosły duszpasterstwa akademickie, szkoły.

W pochodzie, na czele którego szli abp Stanisław Budzik i rektor KUL ks. prof. Stanisław Wilk uczestniczyło wiele rodzin z dziećmi, harcerze, młodzi ludzie ubrani w koszulki z logo marszu, część zaś w koszulki z napisami „Ratuj mnie!” i rysunkiem płodu.

We mszy św. w lubelskiej archikatedrze uczestniczył prezydent miasta Krzysztof Żuk, który obok marszałka województwa, metropolity lubelskiego, przewodniczącego rady miasta i kuratora oświaty objął patronat nad marszem.

– Dziękujemy dziś Bogu w Trójcy jedynemu za dar życia, jest to podstawowy dar, jaki człowiek otrzymuje od Boga. Dając życie, Stwórca pragnie, by człowiek z tym bezcennym darem coś dobrego, sensownego, pięknego uczynił – mówił w homilii abp Budzik. Dodał, że bł. Jan Paweł II bardzo często mówił o życiu i określał je jako „wspaniały dar Bożej dobroci”, a Kościół opowiada się z życiem „przeciw pesymizmowi i egoizmowi, które zaciemniają świat”.

– Powołanie do życia jest najbardziej podstawowym darem Bożym, fundamentem, który umożliwia przyjmowanie kolejnych darów, powołań. Z prawa do życia wynikają wszystkie inne niezbywalne prawa człowieka – podkreślił metropolita lubelski. – Dlatego Kościół z taką nieustępliwością broni świętości życia, od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. W obliczu panoszenia się kultury śmierci, głosi kulturę życia, przypominając, że Bóg jest jego dawcą i On decyduje o zakończeniu tego życia – dodał.

Przywołał także słowa z dzisiejszej mszy św. sprawowanej przez Benedykta XVI w Mediolanie, podczas której papież przypomniał, że życie rodzinne jest pierwszą i niezbędną szkołą cnót społecznych.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

 

 Bp Tomasik: potrzebna jest prawdziwa polityka prorodzinna

O potrzebie wprowadzenia prawdziwej i mądrej polityki prorodzinnej apelował biskup Henryk Tomasik, który celebrował Mszę świętą w kościele św. Jana w Radomiu. Liturgii została odprawiona podczas inauguracji Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł 3 czerwca ulicami Radomia. W spotkaniu uczestniczyło 2,5 tysiąca osób.

– Chcemy, aby rodzina była małym Kościołem. Przez naszą obecność na ulicach, chcemy również powiedzieć, że polskiej rodzinie potrzebna jest pomoc, pomoc duchowa, ze strony duszpasterzy, pomoc duchowa już na etapie przygotowania do sakramentu małżeństwa, na etapie kryzysu – mówił biskup radomski.

Bp Tomasik mówił również, że potrzebne jest stworzenie odpowiednich warunków bytowania naszych rodzin. – Tak często słyszymy o polityce prorodzinnej i niestety tylko w ramach kampanii wyborczej. Poprzez marsze chcemy powiedzieć wszystkim odpowiedzialnym za losy państwa, że potrzebna jest prawdziwa, dobra, mądra polityka prorodzinna. Nasze szkoły pustoszeją, przyszli emeryci są zagrożeni, bo nie będzie miał kto wypracowywać odpowiednie fundusze. Potrzebna jest mądra polityka prorodzinna w świecie kultury, a szczególnie mediów, aby pokazywać rodzinę jako wartość, jako dar i dobrodziejstwo, aby uczyć miłości i odpowiedzialności – podkreślał ordynariusz radomski.

Po Mszy św. od kościoła farnego ulicami Rwańską i Żeromskiego ruszył marsz. Nad głowami powiewały transparenty z hasłami: „Gdy rodzina zjednoczona, żadne zło jej nie pokona”, „Nie jestem sama, jest Tata i Mama” oraz pomarańczowe baloniki z Akcji Katolickiej. Ludzie starsi, dorośli, dzieci i młodzież, całe rodziny radomian, w radosnej atmosferze, przy dźwiękach orkiestry, przeszły na plac przed budynkiem Corazziego. Tam odbył się się festyn rodzinny, podczas którego wystąpił z koncertem Tomek Kamiński.

Uczestnikom marszu przyświecało hasło „Rodzina receptą na kryzys”. Marsz był zachętą do tego, żeby coraz śmielej domagać się realizacji wartości, które są najważniejsze dla ludzi i ma na celu ukazanie wielkość rodziny, zamanifestowanie przywiązania do wartości rodzinnych i szacunek do życia. – Rodzina jest instytucją szczególną i nie można jej niczym zastąpić, dlatego powinna cieszyć się odpowiednim prestiżem – mówili uczestnicy marszu.

Organizatorem marszu było Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Radomskiej. Patronat honorowy objęli nad marszem ks. biskup Henryk Tomasik i prezydent Miasta Radomia, Andrzej Kosztowniak. Patronat medialny i prowadzenie festynu pełniło Radio Plus Radom.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

 

Ełk: Marsz dla Życia i Rodziny

 

W niedzielę ulicami ponad 40 miast Polski przeszły Marsze dla Życia i Rodziny. W tym roku po raz pierwszy do ogólnopolskiej akcji przyłączyła się także diecezja ełcka. Uczestnikom marszu, których było około 500, towarzyszyło hasło: „Rodzina receptą na kryzys”. Uczestnicy barwnego pochodu zachęcali do obrony życia, tworzenia polityki prorodzinnej, życia w strukturach rodzinnych.

„Rodzinę budujesz, świat ratujesz”; „Dla ojca i matki niskie podatki”, „Tylko w rodzinie smutek minie”… to niektóre hasła skandowane przez uczestników ełckiej manifestacji.

Swoją obecnością na marszu jednoczyliśmy się duchowo z papieżem Benedyktem XVI oraz pielgrzymami z diecezji, którzy w Mediolanie uczestniczą w VII Światowym Spotkaniu Rodzin – podkreślają organizatorzy.

Piotr Kowalewski, reżyser aktor i ojciec rodziny odczytał „Deklarację ideową Marszów dla Życia i Rodziny” oraz słowo Ojca Świętego Benedykta XVI skierowane do uczestników marszów, w którym papież zapewniał ich o swojej modlitwie.

Uczestnicy jednoczą się w przekonaniu, że tylko silna rodzina może być podstawą wspólnoty lokalnej i narodowej.

Marsz zakończył się piknikiem rodzinnym na placu Jana Pawła II. W namiotach tematycznych można było zapoznać się z problematyką dotyczącą „Obrony życia”, „Naprotechnologii”, „Poronienie.pl”, „Radość w Starości”.

Jedzeniu rodzinnej grochówki, zabawom z dziećmi towarzyszył koncert rodzinnego zespołu „Kapela Dzieci Naszych”. Tym razem zespół reprezentowali: młode małżeństwo Wądołowskich, którzy mają troje dzieci, oraz rodzina Szulców z Ełku, którzy mają dziewięcioro dzieci i oczekują na narodziny już niebawem dziesiątego dziecka. Większość ich dzieci wystąpiła na scenie.

„Jestem zbudowana młodymi małżonkami i ich otwartością na życie – powiedziała Wiesława Juszkiewicz. – Brakuje mi w przekazie medialnym sformułowań: stan błogosławiony. Zbyt często słyszę o ciężarności i ciążących problemach na rodzinie oczekującej potomstwa. Mam nadzieję, że ten marsz wzbudzi refleksję nad sytuacją rodziny. Myślę, że to wspaniała okazja do publicznego zamanifestowania radości z posiadania rodziny”- podkreśla p. Wiesława.

Organizatorem marszu w Ełku było Stowarzyszenie DUC IN ALTUM przy wsparciu ogólnopolskiej organizacji Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. Patronat nad Marszem dla Życia i Rodziny w Ełku objęli: Ordynariusz Diecezji bp Jerzy Mazur oraz prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

 

Inowrocław: Marsz dla Życia i Rodziny

 

W wielu polskich miastach odbyły się dziś Marsze dla Życia i Rodziny pod hasłem „Rodzina receptą na kryzys”. W przedsięwzięcie włączyli się także mieszkańcy Inowrocławia, którzy mimo niesprzyjającej aury zamanifestowali swoje poparcie dla życia i rodziny.

Inowrocławski marsz rozpoczął się o 15.00 przy skwerze Jana Pawła II, gdzie zgromadzeni odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Modlitwę poprowadził proboszcz inowrocławskiej parafii pw. Chrystusa Miłosiernego ks. kan. Paweł Kowalski. Następnie uczestnicy ruszyli ulicami Grodzką, Solankową oraz Zygmunta Wilkońskiego do Muszli Koncertowej w Parku Solankowym, gdzie odbył się festyn z okazji Dnia Dziecka.

W marszu wzięło udział kilkaset osób. Każdy z uczestników otrzymał od organizatorów białe serduszko mające symbolizować poparcie dla życia. Wielu niosło kolorowe transparenty i hasła z apelem o ochronę życia i rodziny. Przemarsz uświetniła orkiestra Inowrocławskich Kopalni Soli SOLino.

Inowrocławski marsz zorganizowało Katolickiego Stowarzyszenia „Służyć Życiu” im. ks. Wojciecha Dzierzgowskiego.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

 

Ulicami polskich miast przeszły Marsze dla Życia i Rodziny

 

Tysiące osób zgromadziły Marsze dla Życia i Rodziny, które przeszły w niedzielę ulicami ponad 40 polskich miast. Manifestowano podczas nich przywiązanie do wartości rodzinnych i poszanowanie życia od poczęcia do naturalnej śmierci. – Idziecie w słusznej sprawie, bez troski o życie i rodzinę niczego w Polsce nie zreformujemy – mówił do uczestników warszawskiego marszu kard. Kazimierz Nycz.

Marsze dla Życia i Rodziny to radosna manifestacja przywiązania do wartości rodzinnych i poszanowania życia każdej osoby, od poczęcia do naturalnej śmierci. Tegoroczne manifestacje odbyły się także w łączności z Mediolanem, gdzie od 30 maja do 3 czerwca trwało VII Światowe Spotkanie Rodzin.

Marsze odbywały się w tym roku pod hasłem: „Rodzina receptą na kryzys”. Intencją ich organizatorów było bowiem zwrócenie uwagi na kondycję polskiej rodziny i zadania rodziny w dobie kryzysu.

Marsz odbywający się w Warszawie po raz siódmy, zgromadził według organizatorów nawet 10 tys. osób, głównie rodziców z dziećmi oraz członków organizacji rodzinnych i pro-life, także m.in. z USA, Belgii i Francji.

Przed Marszem odczytano m.in. deklarację na rzecz rodzin, w której zawarte są postulaty o ulgi podatkowe dla rodzin oraz swobodę wychowywania dzieci. Następnie pochód ruszył sprzed pomnika Mikołaja Kopernika Krakowskim Przedmieściem i ulicą Senatorską do Placu Teatralnego.

Na czele manifestacji szli członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi oraz orkiestra „Pipes and Drums”. W pochodzie powiewały specjalnie przygotowane z tej okazji kolorowe flagi. Uczestnicy Marszu nieśli transparenty z napisami „Wybieram życie”, „Stop aborcji” i „Prawo do narodzin dla każdego dziecka” oraz białe balony.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz życzył uczestnikom Marszu, by szli z ufnością, że przypominając o ważności rodziny, wspierają słuszną sprawę. – Idziecie w niewątpliwie najważniejszej sprawie, jaką dziś świat, Europa i Polska ma przed sobą – to troska o życie i o rodzinę. Bez tych dwóch spraw niczego w Polsce nie osiągniemy i nie zreformujemy – zaznaczył kard. Nycz.

Na zakończenie odczytano papieskie pozdrowienie dla organizatorów i uczestników Marszu. W liście abp Angelo Becciu z watykańskiego sekretariatu stanu zapewnił, że Benedykt XVI „wyprasza u Boga, by każdej polskiej rodzinie był podtrzymywany żywy płomień wiary, miłości i zgody jako największe i najbardziej cenne dziedzictwo” Życzy też, by temat spotkania w Mediolanie „Rodzina, praca, świętowanie”, jak i hasło marszów „Rodzina receptą na kryzys” były okazją do osobistych, rodzinnych i wspólnotowych przemyśleń.

Jedyny w archidiecezji krakowskiej Marsz dla Życia i Rodziny odbył się w Skawinie. Manifestacja rozpoczęła się w przy kościele św. Szymona i Judy Tadeusza. Trasa marszu wiodła ulicami miasta, a wiele osób przyłączało się po drodze do idących. Uczestnicy marszu głośno skandowali hasła nawiązujące do wartości rodzinnych np. „Mama, tata i dzieciaki, nikt nie ruszy takiej paki”. Wiele radości na twarzach idących wywoływał również okrzyk: „Hej, hej rodzina jest okej”. Marsz zakończył się w skawińskiej parafii pw. Bożego Miłosierdzia, gdzie odbył się parafialny piknik z licznymi atrakcjami.

Katowicki Marsz dla Życia i Rodziny poprzedziła Msza św. w katedrze Chrystusa Króla. Abp senior Damian Zimoń podkreślił w homilii, że przyszłość państwa i Kościoła zależy od rodzin. Przypomniał, że Kościół na wiele sposobów pomaga rodzinie i małżeństwu. „Ale też wołamy o lepszą politykę prorodzinną w naszym państwie. Jeśli to jest możliwe w innych krajach, dlaczego nie w Polsce? W naszym regionie, przecież nie najuboższym, jest tylko minimalny przyrost naturalny, o ile w ogóle jest” – powiedział abp Zimoń.

Następnie uczestnicy, całe rodziny z dziećmi w różnym wieku, z transparentami, sztandarami, flagami, chorągiewkami i balonikami przeszli ulicami Katowic do Parku Kościuszki. Tutaj wzięli udział w pikniku rodzinnym pod słynną Wieżą Spadochronową, w ramach którego przygotowano wiele atrakcji dla dorosłych i dla dzieci.

W archidiecezji katowickiej Marsze dla Życia i Rodziny zorganizowano 3 czerwca także w Jastrzębiu Zdroju i Wodzisławiu Śląskim.

Tysiące wiernych uczestniczyło w Marszach dla Życia i Rodziny, które przeszły 3 czerwca ulicami czterech miast diecezji świdnickiej: Świdnicy, Dzierżoniowa, Wałbrzycha i Kłodzka. Przybyli na marsz, łącząc się duchowo z Papieżem Benedyktem XVI oraz uczestnikami VII Światowego Spotkania Rodzin w Mediolanie, przeszli w kolorowych pochodach promujących troskę o życie. Spotkaniom towarzyszyły liczne konkursy i występy artystyczne. W Wałbrzychu i Kłodzku Marsz zakończył piknik rodzinny, a w Dzierżoniowie spektakl pt. „Gdybyś śnił” w wykonaniu grupy Ewenement.

Marsz w Opolu rozpoczął się w południe na placu Kopernika dokąd, mimo niepewnej pogody, ściągnęło blisko 2 tys. osób, głównie rodzin z dziećmi. Prowadzący odczytali list z pozdrowieniem Benedykta XVI do uczestników Marszów w całej Polsce. Następnie manifestacja ruszyła ulicami miasta w kierunku Rynku. W drodze przygrywała orkiestra z Dobrzenia Wielkiego, a z głośników odtwarzane były fragmenty przemówień bł. Jana Pawła II o rodzinie i ochronie życia na przemian z radosnymi piosenkami. Na koniec odczytano deklarację ideową Marszu dla Życia i Rodziny, którą uczestnicy nagrodzili gromkimi brawami.

W diecezji opolskiej podobne manifestacje odbyły się w niedzielę także w Kluczborku i Raciborzu.

Ponad tysiąc osób przeszło ulicami Białegostoku w 3. Marszu dla Życia i Rodziny. Poprzedziła go Eucharystia w kościele pw. św. Rocha, podczas której modlono się o poszanowanie każdego ludzkiego życia oraz w intencji rodzin. Po Mszy św., której przewodniczył ks. inf. Stanisław Strzelecki uczestnicy marszu przeszli ul. Lipową i Rynek Kościuszki pod białostocką archikatedrę. Nieśli ze sobą zielone baloniki oraz wznosili okrzyki nawołujące do obrony ludzkiego życia i przypominające o jego wielkiej wartości. Marsz zakończył się wspólną modlitwą przed pomnikiem bł. Jana Pawła II przy archikatedrze.

Po raz pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł ulicami Bydgoszczy. Jego uczestnicy spotkali się najpierw na wspólnej Eucharystii w Bazylice Mniejszej św. Wincentego á Paulo, by następnie przejść ulicami na Stary Rynek i Wyspę Młyńską, gdzie przygotowano „Piknik Rodzinny”. Tam czekało wiele atrakcji – m.in. występ Violi Brzezińskiej oraz Kabaretu „OKO”. W marsz zaangażowało się wiele ruchów i stowarzyszeń, a także osób indywidualnych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął m.in. ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Jan Tyrawa.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

 

Opolanie przeszli w Marszu dla Życia i Rodziny

 

Blisko 2 tys. mieszkańców Opola i okolic, głównie rodziny z dziećmi, pod hasłem „Rodzina receptą na kryzys” przeszło 3 czerwca ulicami miasta w pierwszym opolskim Marszu dla Życia i Rodziny. Wydarzenie to było manifestacją przywiązania do wartości rodzinnych i poszanowania życia każdego człowieka.

Opolski marsz rozpoczął się na placu Kopernika w samo południe, gdzie mimo niepewnej pogody ściągnęło blisko 2 tys. osób, głównie rodzin z dziećmi. Prowadzący odczytali list z pozdrowieniem papieża Benedykta XVI do uczestników Marszów dla Życia i Rodziny w całej Polsce, a niedługo potem Marsz ruszył ulicami miasta w kierunku opolskiego Rynku. W drodze przygrywała orkiestra z Dobrzenia Wielkiego, a z głośników odtwarzane były fragmenty przemówień bł. Jana Pawła II o rodzinie i ochronie życia na przemian z radosnymi piosenkami. Na koniec odczytano deklarację ideową Marszu dla Życia i Rodziny, którą uczestnicy nagrodzili gromkimi brawami

Czytamy w niej m.in. o tym, że silna rodzina jest podstawą zdrowego społeczeństwa, zapewnia mu istnienie, uczy troski o dobro wspólne i jest źródłem kapitału społecznego. Jej autorzy uważają, że rodzina powinna cieszyć się prestiżem nie tylko w relacjach międzyludzkich, ale także ze strony władz publicznych, a jej pomyślność powinna stanowić punkt odniesienia dla projektów regulujących życie społeczne. Oczekują oni od władz przyjęcia ustaw, które pozwolą rodzinom w jak największym zakresie korzystać ze środków finansowych, które wypracowują oraz stworzenia mechanizmów, które umożliwią rodzicom skuteczny wpływ na placówki oświatowe.

Wśród uczestników marszu był m.in. Paweł, który przyszedł razem z żoną i czwórką dzieci. Przyznaje on, że takie spotkania jak marsz pomagają zintegrować się opolskim rodzinom i są okazją do rozmów o problemach, wymiany doświadczeń i spostrzeżeń. Podziela też pogląd, że nie tak łatwo jest żyć dzisiaj w Polsce dużym rodzinom. – Pójście z czwórką dzieci do kina czy do teatru to są znaczące wydatki. To się przekłada także na codzienne życie. To jest więcej par butów do kupienia czy kurtek na zimę – mówi pan Paweł.

Jak mówi ks. Jerzy Dzierżanowski, diecezjalny duszpasterz rodzin i jeden z organizatorów niedzielnego wydarzenia – na marsz w Opolu trzeba patrzeć w wymiarze ogólnopolskim, bo jest on jednym z ponad czterdziestu, które tego samego dnia przeszły w całym kraju. Stanowi to wyzwanie dla władz i przypomina społeczeństwu, że to właśnie rodzina jest tą najważniejszą komórką społeczną, o którą trzeba zadbać, i za którą wszyscy jesteśmy odpowiedzialni.

Już dzisiaj organizatorzy opolskiego Marszu dla Życia i Rodziny zapowiadają kontynuację tej inicjatywy w kolejnych latach. – Nie chcemy żeby marsz był incydentalną akcją, która odbywa się raz w roku, ale chcemy by stał się on dorocznym uhonorowaniem i ukoronowaniem współpracy różnych środowisk na rzecz życia i rodziny – mówi Jan Chabraszewski z komitetu organizacyjnego.

W Marszu dla Życia i Rodziny w Opolu wzięli tez udział przedstawiciele władz lokalnych, parlamentarzyści i działacze różnych stowarzyszeń. Patronat honorowy nad imprezą objął biskup opolski Andrzej Czaja, prezydent Opola Ryszard Zembaczyński oraz Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły niemal wszystkie lokalne media a pomocy finansowej w jego zorganizowaniu udzieliła Kasa Stefczyka. W diecezji opolskiej podobne manifestacje odbyły się tego samego dnia także w Kluczborku i Raciborzu.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

 

Świdnica: odbyły się Marsze dla Życia i Rodziny

 

Tysiące wiernych uczestniczyło w Marszach dla Życia i Rodziny, które przeszły 3 czerwca ulicami czterech miast diecezji świdnickiej.- W tej krótkiej nazwie: „Marsz dla Życia i Rodziny” kryje się bardzo bogata treść – stwierdził ks. inf. Józef Strugarek, który odprawił Msze świętą na rozpoczęcie Marszu w Wałbrzychu. – Dziękujemy bowiem Bogu za największe dary: za dar życia, który powstaje w rodzinie – dodał duszpasterz.

Marsze odbyły się w Świdnicy, Dzierżoniowie, Wałbrzychu i Kłodzku. Przybyli na marsz, łącząc się duchowo z Papieżem Benedyktem XVI oraz uczestnikami VII Światowego Spotkania Rodzin w Mediolanie, przeszli w kolorowych pochodach promujących troskę o życie.

Spotkaniom towarzyszyły liczne konkursy i występy artystyczne. W Wałbrzychu i Kłodzku Marsz zakończył piknik rodzinny, a w Dzierżoniowie spektakl pt. „Gdybyś śnił” w wykonaniu grupy Ewenement.

Hasłem towarzyszącym tegorocznym Marszom dla Życia i Rodziny były słowa: „Rodzina receptą na kryzys” nawiązujące do mediolańskiego Światowego Spotkania Rodzin.

– Uczestnictwo w marszu to manifestacja poparcia wartości chrześcijańskich, rodziny oraz Ojca Świętego – powiedział bp Ignacy Dec, który w specjalnej odezwie zachęcał wiernych do licznego udziału w Marszu.

Marsze dla Życia i Rodziny zostały zapoczątkowane w Warszawie w 2006 roku. Od dwóch lat organizowane są w miastach diecezji świdnickiej. Dziś przechodzą ulicami ponad 40 polskich miast.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

 

Białystok: 3. Marsz dla Życia i Rodziny rozpoczął białostockie uroczystości jubileuszowe

 

Ponad tysiąc osób przeszło w niedzielę ulicami Białegostoku w 3. Marszu dla Życia i Rodziny. Poprzedziła go wspólna Eucharystia w kościele pw. św. Rocha, podczas której modlono się o poszanowanie każdego ludzkiego życia oraz w intencji rodzin. Podobnie jak w innych miastach Polski, białostocki marsz odbywał się pod hasłem „Rodzina receptą na kryzys” i wpisywał się w trwające VII Światowe Spotkanie Rodzin w Mediolanie.

Marsz, który rozpoczął obchody 20. rocznicy ustanowienia archidiecezji i metropolii białostockiej, wyruszył po Mszy św. ulicą Lipową i przez Rynek Kościuszki pod białostocką archikatedrę.

W homilii ks. kan. Tadeusz Żdanuk zachęcał, by polskie rodziny były wierne Bogu, który jest dawcą życia. Młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które było organizatorem marszu, kaznodzieja wzywał do ewangelizacji: „Dawajcie świadectwo o wartości i godności życia, które wywodzi się z miłości i z myśli Boga”. Wszystkich zgromadzonych prosił o modlitwę wynagradzającą za grzechy przeciwko życiu.

Uczestnicy marszu nieśli ze sobą zielone baloniki oraz wznosili okrzyki nawołujące do obrony ludzkiego życia i przypominające o jego wielkiej wartości. Marsz zakończył się wspólną modlitwą pod pomnikiem bł. Jana Pawła II, usytuowanym przy archikatedrze.

W godzinach popołudniowych rozpoczął się doroczny festyn rodzinnym na lotnisku Krywlany, w miejscy papieskiej celebry z 1991 r. Festyn, który upamiętnia papieską wizytę w Białymstoku sprzed 21 lat, potrwa do późnych godzin wieczornych.

Niedzielny Marsz dla Życia i Rodziny oraz festyn rodzinny rozpoczęły obchody 20-lecia Archidiecezji i Metropolii Białostockiej.

We wtorek, 5 czerwca br., w 21. rocznicę wizyty bł. Jana Pawła II w Białymstoku, o godz. 12.00 odbędzie się otwarcie i poświęcenie Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku, przy ul. Warszawskiej 48. Tego dnia o godz. 21.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odbędzie się dziękczynny Apel Jasnogórski.

We środę, 6 czerwca, o godz. 12.00 nastąpi otwarcie i poświęcenie Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego im. bł. Ks. Michała Sopoćki w Studzienicznej.

W czwartek, 7 czerwca, w uroczystość Bożego Ciała, odprawiona zostanie uroczysta Msza św. przed archikatedrą białostocką, po zakończeniu której do kościoła św. Rocha przejdzie procesja eucharystyczna. O godz. 16.00 rozpocznie się Festiwal Pieśni Liturgicznej i Piosenki Religijnej na Stadionie w Zwierzyńcu

W sobotę 9 czerwca odbędzie się I Archidiecezjalna Pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych do Sokółki. W godzinach popołudniowych na Placu Jana Pawła II przed katedrą godz. w koncercie uwielbienia „Bogu Dźwięki” wystąpią zespoły „Winnica”, „Boże Echo”, Arka Noego” i „zanim”.

Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się 10 czerwca br. Na Placu Jana Pawła II przed katedrą o godz. 12.45 odbędzie się spotkanie ewangelizacyjne i „Marsz Żywej Wiary”, który poprowadzi na Plac Opatrzności Bożej przed kościołem Zmartwychwstania Pańskiego. Tam o godz. 15.00 odmówiona zostanie Koronka do Miłosierdzia Bożego. Po wspólnej modlitwie nastąpi program słowno-muzyczny nt. historii Metropolii Białostockiej. O godz. 16.00 uroczystej Mszy św. dziękczynnej przewodniczył będzie abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki, a homilię wygłosi Prymas Senior, kard. Józef Glemp.

„Przyjdźmy gromadnie, w pielgrzymkach! Niech świat wie, że jesteśmy żywą cząstką Kościoła powszechnego. Dołączmy do tych miast, które publicznie manifestują swoją wiarę. Nie dajmy się zepchnąć na margines życia społecznego. Wspólnie publicznie wyznając naszą wiarę, będziemy bardziej mocni do pokonywania codziennych trudności” – zachęca w słowie skierowanym do wiernych archidiecezji abp Edward Ozorowski.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

 

Skawina: Nikt nie ruszy takiej paki! – marsz dla Życia i Rodziny

 

Były transparenty, okrzyki, balony, a nade wszystko dobre humory. W niedzielę ulicami Skawiny przeszedł jedyny w diecezji krakowskiej Marsz dla Życia i Rodziny. Podobne pochody przechodzą dziś ulicami ponad 40 polskich miast.

Na Marsz w Skawinie Ania i Jacek zabrali ze sobą dwóch swoich synów, Franciszka i Jerzego. O akcji dowiedzieli z Internetu. – Rodzina to podstawa. Nawet jak dziecko zboczy na jakiś boczny tor, to żyjąc w zdrowej rodzinie zawsze wyjdzie z tego zakrętu – twierdzi pani Alicja. Żałuje, że taki marsz nie odbył się w Krakowie. – To na pewno musi być inicjatywa oddolna, urząd miasta zapewne nic takiego nie zorganizuje – twierdzi.

Inicjator marszu ks. Grzegorz Walaszek, wikary z parafii Bożego Miłosierdzia w Skawinie cieszy się z tak dużego zainteresowania wspólnym manifestowaniem przywiązania do wartości rodzinnych. – Rodzina to klucz do sukcesu naszego kraju – mówi. Podczas uroczystej Mszy św., poprzedzającej marsz ks. dr Marek Kluz podkreślił – nawiązując do słów Jana Pawła II, że rodziny dzisiaj trzeba bronić, jak dawniej żołnierze bronili Westerplatte.

Marsz rozpoczął się w przy kościele św. Szymona i Judy Tadeusza. Trasa marszu wiodła ulicami miasta. Wiele osób przyłączało się po drodze do idących. Uczestnicy marszu głośno krzyczeli różne hasła związane z rodziną, np. „Mama, tata i dzieciaki, nikt nie ruszy takiej paki”. Wiele radości na twarzach idących wywoływał również okrzyk: „Hej, hej rodzina jest okej”.

Marsz zakończył się w skawińskiej parafii pw. Bożego Miłosierdzia. Na uczestników czekały liczne atrakcje w ramach pikniku parafialnego.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

 

Katowice: Marsz dla Życia i Rodziny

 

„Niech atmosfera święta i radości towarzyszy nam na co dzień. Pokażmy światu, że są rodziny szczęśliwe i radosne” – zaapelował arcybiskup senior Damian Zimoń w niedzielę 3 czerwca podczas Mszy św. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach, która poprzedzała Marsz dla Życia i Rodziny.

Nawiązując do obchodzonej tego dnia Uroczystości Trójcy Przenajświętszej, abp Zimoń powiedział: „Chrześcijaństwo, choć twierdzi, że Bóg jest tajemnicą, uchyla rąbka tej tajemnicy”. Dodał, że czyni to jednak nie za sprawą swoich teologów, lecz dzięki Objawieniu otrzymanemu od Jezusa Chrystusa. „Do tej pory byliśmy zalęknieni przed Bogiem. Bóg, którego teraz Jezus nam odsłania, posyła ludziom Swego Ducha, czyni ich swymi przybranymi dziećmi” – zwrócił uwagę kaznodzieja. Podkreślił, że nie jesteśmy „dziećmi drugiej kategorii”, lecz dziedzicami, jak Jezus.

Zwracając się do zgromadzonych abp Zimoń powiedział: „Dziś, tu zebrani w katedrze, chcemy głosić całemu światu ewangelię życia i ewangelię rodziny” i przypomniał o trwającym w Mediolanie wielkim spotkaniu rodzin z Benedyktem XVI. „Przyszłość świata, naszego narodu, państwa, Kościoła zależy od rodzin. Rodzina jest w centrum przemian” – powiedział. Zaznaczył, że istnieje potrzeba nowej ewangelizacji w tym zakresie, potrzeba nowego ducha, nowych inicjatyw.

Mówiąc o zaplanowanym po Mszy św. Marszu kaznodzieja przypomniał, że Kościół na wiele sposobów pomaga rodzinie i małżeństwu. „Ale też wołamy o lepszą politykę prorodzinną w naszym państwie. Jeśli to jest możliwe w innych krajach, dlaczego nie w Polsce? W naszym regionie, przecież nie najuboższym, jest tylko minimalny przyrost naturalny, o ile w ogóle jest” – powiedział.

Abp Zimoń przywołał hasło tegorocznego V Metropolitalnego Święta Rodziny, brzmiące „Przez pokolenia”. „Rodziny naszych ojców i dziadków były Bogiem silne” – skomentował, dodając, że też przeżywały trudności, ubóstwo, wojny, ale z Bożą pomocą umiały je przezwyciężać.

„Po tej Mszy świętej wyjdziemy w radosnym marszu, aby wyśpiewać hymn na cześć Trójcy Przenajświętszej, która jest wzorem wspólnoty rodzinnej. Niech ta atmosfera święta i radości towarzyszy nam na co dzień. Pokażmy światu, że są rodziny szczęśliwe i radosne” – zakończył abp Zimoń.

Po Mszy św. przed katedrą uformował się Marsz dla Życia i Rodziny. Jego uczestnicy, całe rodziny z dziećmi w różnym wieku, z transparentami, sztandarami, flagami, chorągiewkami i balonikami przeszli ulicami Katowic do Parku Kościuszki. Tutaj wzięli udział w pikniku rodzinnym pod słynną Wieżą Spadochronową, w ramach którego przygotowano wiele atrakcji dla dorosłych i dla dzieci.

W archidiecezji katowickiej Marsze dla Życia i Rodziny zorganizowano 3 czerwca również w Jastrzębiu Zdroju i Wodzisławiu Śląskim.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

 

Bydgoszcz: ulicami Bydgoszczy przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny

 

Po raz pierwszy w historii Bydgoszczy i diecezji ulicami miasta przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Jego uczestnicy spotkali się najpierw na wspólnej Eucharystii w Bazylice Mniejszej św. Wincentego á Paulo, by następnie przejść ulicami na Stary Rynek i Wyspę Młyńską, gdzie przygotowano „Piknik Rodzinny”.

Marsz – tak jak w kilkudziesięciu miastach Polski – odbywał się pod hasłem „Rodzina receptą na kryzys” i wpisywał się w VII Światowe Spotkanie Rodzin w Mediolanie, któremu przewodniczył sam Benedykt XVI. Według biskupa Jana Tyrawy, który łączył się duchowo z uczestnikami marszu, problem życia, jego obrony, wiąże się z godnością osoby ludzkiej. – To, że dzisiaj godzimy się na metodę in vitro, aborcję, eutanazję, oznacza, że dla wielu pojęcie godności ludzkiej nie istnieje. Często są to puste brzmienia, za którymi nic nie stoi. I nie możemy milczeć – powiedział.

Z kolei diecezjalny duszpasterz rodzin ks. Arkadiusz Muzolf przypomniał, że tylko rodzina jest i będzie „podstawową komórką rozwoju społeczeństwa”. Jego zdaniem troska o rodzinę powinna stać się czymś fundamentalnym. – Rodzina powinna być na piedestale w różnych dziedzinach – duchowej, duszpasterskiej, społecznej i politycznej – mówił.

Kierownik projektu, Tomasz Skonieczny, przypomniał i podkreślił, że rodzina wielodzietna nie jest patologią. Na co dzień to szczęśliwy mąż i tata trójki dzieci – Janka, Małgosi i Tereni. – Chcemy wskazywać na życie w pozytywnym wymiarze. Świat biegnie w różnych kierunkach, rozbijając to, co jest najważniejsze. Stąd mówienie o życiu, rodzinie jest zwróceniem uwagi na ten ważny wymiar. My pokazujemy, że rodzina, która będzie mądrze podchodziła do życia, jego planowania, będzie szczęśliwa. Pełna rodzina na pewno może być receptą na kryzys – powiedział.

Kolorowy korowód zakończył swoją wędrówkę na Starym Rynku. Chętni mogli jeszcze w bliskości bydgoskiej katedry odmówić dziesiątkę różańca w intencji życia. Na uczestników, którzy spotkali się następnie na Wyspie Młyńskiej czekało wiele atrakcji – m.in. występ Violi Brzezińskiej oraz Kabaretu „OKO”. W marsz zaangażowało się wiele ruchów i stowarzyszeń, a także osób indywidualnych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął m.in. ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Jan Tyrawa, a medialny – Przewodnik Katolicki.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

 

Kard. Nycz: bez troski o życie i rodzinę niczego w Polsce nie zreformujemy

 

Kilka tysięcy osób wzięło udział w Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł 3 czerwca ulicami Warszawy. – Idziecie w najważniejszej sprawie, jaką dziś Polska ma przed sobą – to troska o życie i o rodzinę. Bez tych dwóch spraw niczego w Polsce nie zreformujemy – powiedział przed startem manifestacji do jego uczestników kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski zaprosił też warszawiaków do przybycia na Pola Wilanowskie, gdzie przed Świątynią Opatrzności odbywa się w niedzielę Święto Dziękczynienia.

Marsz odbywający się w Warszawie po raz siódmy, zgromadził kilka tysięcy osób, głównie rodziców z dziećmi oraz członków organizacji rodzinnych i pro-life, także m.in. z USA, Belgii i Francji.

Czoło manifestacji stanowili członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi oraz orkiestra „Pipes and Drums” z Częstochowy. W pochodzie powiewały specjalnie przygotowane na ten cel kolorowe flagi. Uczestnicy Marszu nieśli transparenty z napisami „Wybieram życie”, „Stop aborcji” i „Prawo do narodzin dla każdego dziecka” oraz białe balony.

Marsz ruszył po godz. 10 sprzed pomnika Mikołaja Kopernika i Krakowskim Przedmieściem oraz ul. Senatorską dotarł do Placu Teatralnego. Tam manifestacja dobiegła końca.

Tuż przed startem do zgromadzonych zwrócił się kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski zaprosił warszawiaków do przybycia w południe na Pola Wilanowskie, gdzie przed Świątynią Opatrzności odbywa się w niedzielę Święto Dziękczynienia.

Życzył uczestnikom Marszu, by szli z ufnością, że przypominając o ważności rodziny, wspierają słuszną sprawę. – Idziecie w niewątpliwie najważniejszej sprawie, jaką dziś świat, Europa i Polska ma przed sobą – to troska o życie i o rodzinę. Bez tych dwóch spraw niczego w Polsce nie osiągniemy i nie zreformujemy – zaznaczył kard. Nycz.

Marsze dla Życia i Rodziny są radosną manifestacją przywiązania do wartości rodzinnych i poszanowania życia każdej osoby, od poczęcia do naturalnej śmierci. W niedzielę 3 czerwca są one organizowane w 49 polskich miastach, odbywają się także w łączności z VII Światowym Spotkaniem Rodzin w Mediolanie.

Marsze odbywają się pod jednym hasłem: „Rodzina receptą na kryzys”. Intencją organizatorów jest bowiem zwrócenie uwagi na kondycję polskiej rodziny i zadania rodziny w dobie kryzysu.

„Rodzina nie zajmuje się spekulacją wirtualnymi pieniędzmi. Jeżeli bierze kredyt, to taki, który jest w stanie spłacić. Rodziny podchodzą też do swojego budżetu realnie: są w stanie zrezygnować z czegoś, jeśli muszą kupić coś ważniejszego” – powiedziała przed startem manifestacji Anna Borkowska-Kniołek, rzecznik Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.

Inaczej – mówiła Borkowska-Kniołek – jest w przypadku wydatków państwa, są one nieefektywne. – Mamy wrażenie, że instytucje finansowe skupiają się na samoorganizacji, a nie na rozwoju. A to rodzina i rodzące się w niej dzieci są receptą na kryzys, to dzięki niej państwo się rozwija, a jego budżet poprawia – argumentowała.

Przed Marszem odczytano także deklarację na rzecz rodzin, w której zawarte są postulaty o ulgi podatkowe dla rodzin oraz swobodę wychowywania dzieci. „To przede wszystkim rodzina generuje kapitał społeczny, będący jednym z głównych zasobów rozwiniętych społeczeństw” – napisano w deklaracji. Podpisywany przez uczestników manifestacji dokument trafi niebawem do polityków, szczególnie tych, którzy uzyskali certyfikat „Przyjazny Życiu i Rodzinie”.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

 

Gdańsk: Archidiecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny

 

Po raz trzeci ulicami Gdańska przejdzie w niedzielę, 3 czerwca „Archidiecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny”. Rozpocznie się o godz. 16.00 pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Tegoroczne hasło marszu brzmi „Jan Paweł II – Promotor życia i godności człowieka”, natomiast szczegółowym tematem jest „Godność ojcostwa i macierzyństwa”. Podobne marsze przejdą w niedzielę ulicami ponad 40 polskich miast.

Archidiecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny pod patronatem abp Sławoja Leszka Głódzia tradycyjnie będzie miał swój początek na Placu Solidarności. Zbiórka zaplanowana jest na godz. 15.30, a pół godziny później marsz wyruszy. Zakończenie marszu odbędzie się na Długim Targu, gdzie na scenie przy Zielonej Bramie będzie – Liturgia Słowa, homilia oraz przyrzeczenia Duchowej Adopcji.

– Mamy dwa główne hasła marszu – mówi jego organizator Waldemar Jaroszewicz z Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Gdańsku. – Pierwsza to forma dziękczynienia za bł. Jana Pawła II, który jest głównym promotorem wartości życia i rodziny. Po drugie – ważne jest byśmy zobaczyli siebie nawzajem. Byśmy zobaczyli, że osób popierających te same wartości jest naprawdę dużo – dodaje Jaroszewicz.

Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy chcieliby zamanifestować swoje przywiązanie do rodziny. „Z niepokojem obserwujemy zapaść demograficzną, wysoki wskaźnik rozpadów związków małżeńskich, ubóstwo dużej części polskich rodzin, marginalizację ojcostwa i zmniejszenie się wychowawczej roli rodziny” – piszą organizatorzy. Dlatego zwracają się do wszystkich o refleksję nad sytuacją polskich rodzin i podejmowanie działań mających na celu ich wzmocnienie.

Organizatorzy Marszu apelują do rządu, parlamentarzystów i samorządowców o wdrażanie rozwiązań sprzyjających rodzinom, uwzględniających ich autonomię oraz przyjęcie programu polityki rodzinnej skonsultowanego z rodzinami. Natomiast do mediów zwracają się „o szacunek dla godności ojcostwa i macierzyństwa, porzucenie prymatu sensacji i epatowania sytuacjami skrajnymi, wspieranie rodzin w ich wyjątkowej roli oraz o dbanie o wrażliwy język wzajemnej komunikacji”.

Na każdej z dotychczasowej edycji marszu pojawiało się około 2,5 tysiąca osób.

Szczegółowe informacje na stronie www.marszzycia.pl.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

 

Papieskie pozdrowienia dla uczestników Marszy dla Życia i Rodziny

 

Specjalne pozdrowienie i zapewnienie o modlitwie przekazał papież Benedykt XVI organizatorom i uczestnikom Marszów dla Życia i Rodziny, które w niedzielę 3 czerwca przejdą ulicami 45 polskich miast. Odbędą się one w łączności z VII Światowym Spotkaniem Rodzin w Mediolanie.

Abp Angelo Becciu z sekretariatu stanu zapewnił, że papież Benedykt XVI „wyprasza u Boga, by każdej polskiej rodzinie był podtrzymywany żywy płomień wiary, miłości i zgody jako największe i najbardziej cenne dziedzictwo. Życzy tez, by temat spotkania w Mediolanie „Rodzina, praca, świętowanie”, jak i hasło tegorocznych marszów „Rodzina receptą na kryzys” były okazją do osobistych, rodzinnych i wspólnotowych przemyśleń.

„Niech tradycje rodziny związanej z Kościołem i Ojczyzną mocno zakorzenione w polskich sercach, pozostaną trwałym fundamentem waszego życia duchowego, moralnego i społecznego” – życzył Polakom papież.

List ze Stolicy Apostolskiej został przesłany na ręce ks. Przemysława Drąga, dyrektora Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.

W tym roku środowiska pro-life i prorodzinne przygotowują marsze w 45 miastach Polski, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Lublinie i Toruniu. Ich organizatorzy podkreślają, że są one przede wszystkim świętem rodzin i okazją do tego, by publicznie manifestować radość z posiadania rodziny.

Tegorocznym marszom będzie towarzyszyło hasło: „Rodzina receptą na kryzys”. Według organizatorów, w czasie kryzysu ekonomicznego model funkcjonowania rodziny może być wzorem dla przedsiębiorstw, instytucji finansowych i państwowych.

Marsze dla Życia i Rodziny odbędą się w łączności z VII Światowym Spotkaniem Rodzin w Mediolanie dlatego organizatorzy zachęcają do uczestnictwa w nich wszystkich, którym bliskie jest przesłanie spotkania rodzin.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

Leave a Reply