Marszałek Schetyna: obywatelski projekt zakazujący aborcji może być skierowany do prac w komisji

Sejm RPZ reguły projekt obywatelski poparty setkami tysięcy podpisów jest kierowany do prac w komisji. Myślę, że tym razem będzie podobnie – powiedział dziś marszałek Grzegorz Schetyna na briefingu przed rozpoczęciem 95. posiedzenia Sejmu, odnosząc się do obywatelskiego projektu ustawy całkowicie zakazującej przerywania ciąży. Jego pierwsze czytanie ma się odbyć w czwartek 30 czerwca.

14 kwietnia członkowie społecznego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej utworzonego przez członków fundacji pro-life, złożyli w biurze Marszałka Sejmu 480 tys. podpisów pod projektem nowelizacji ustawy antyaborcyjnej całkowicie zakazującej przerywania ciąży. Dwa tygodnie później Kancelaria Sejmu zweryfikowała 100 tys. podpisów wymaganych do uznania inicjatywy ustawodawczej za ważną.

Zgodnie z art. 13 ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli, Sejm miał 3 miesiące na podjęcie prac nad projektem. Jego pierwsze czytanie odbędzie się w czwartek 30 czerwca – wynika z harmonogramu prac posłów.

Pytany dziś na briefingu przed rozpoczęciem posiedzenia o szanse obywatelskiego projektu na to, by nie został on odrzucony już po pierwszym czytaniu, a został skierowany do prac w komisji, marszałek Grzegorz Schetyna powiedział, iż nie wie, czy tak się stanie.

„Nie wiem, czy będzie przekazany do komisji. Z reguły projekt obywatelski poparty setkami tysięcy podpisów jest kierowany do prac w komisji. Myślę, że tym razem będzie podobnie” – stwierdził.

Sam określił się jako „zwolennik utrzymania kompromisu, który został osiągnięty blisko 20 lat temu”. – Uważam, że powinniśmy go chronić – dodał Schetyna.

W jego opinii, „jeżeli do Sejmu trafiają projekty obywatelskie to trzeba nad nimi procedować, robiąc to w spokojny, racjonalny sposób, szanując odmienność poglądów w tych kwestiach, bo ta sprawa jest emocjonalna”.

We wtorek SLD zamierza pokazać przed Sejmem wystawę na temat aborcji. Kilka tygodni temu marszałek Schetyna nie zgodził się na jej prezentację w budynku Sejmu. Dziś w rozmowie z dziennikarzami podtrzymał swoją decyzję: „Parę tygodni temu powiedziałem: wystawa – tak, ale po wyborach. Jest wolny kraj, więc można ją pokazywać przed Sejmem”.

„Uważam, że najlepsze miejsce dla wystaw to centra wystawiennicze, a nie budynek parlamentu” – dodał Schetyna.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

You Might Also Like

Leave a Reply