Szczecin: prezydent pragnie zablokować finasowanie in vitro

Szczecin - KatedraPrezydent Szczecina Piotr Krzystek pragnie zablokować niemoralną, a przede wszystkim pozbawioną podstaw prawnych decyzję radnych PO i SLD, którzy chcą by samorząd dofinansowywał procedurę zapłodnienia pozaustrojowego.

Prezydent podkreśla, że dofinansowanie in vitro nie jest zadaniem samorządu, ale NFZ czy resortu zdrowia. Metoda ta budzi także jego osobiste wątpliwości. Chodzi przede wszystkim o mrożenie zarodków. – Prywatnie jako Piotr Krzystek jestem przeciwnikiem tej metody. Ale jako prezydent podchodzę do sprawy merytorycznie – mówił prezydent w Radiu Szczecin.

Krzystek zdecydował więc, że aby ustawa PO i SLD mogła wejść w życie (a dokładniej mogła być odesłana do Agencji Oceny Technologii Medycznych, której decyzja jest konieczna do rozpoczęcia dofinansowania) niezbędna jest opinia prof. Wenancjusza Domagały, byłego rektora Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i przeciwnika zapłodnienia pozaustrojowego. I to strasznie irytuje polityków PO, którzy próbują wymusić na prezydencie jak najszybsze wydawanie pieniędzy na procedurę, w której ginąć będą setki osób.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

Leave a Reply