USA: szpital dokonujący aborcji stracił prawo do nazwy „katolicki”

powodzSzpitala św. Józefa w amerykańskim mieście Phoenix w stanie Arizona nie można odtąd uważać za katolicki. Nie będzie on już mógł używać tej nazwy, która przysługiwała mu od 115 lat. Odnośny dekret ogłosił wczoraj 21 grudnia tamtejszy biskup Thomas Olmsted. Powodem tak drastycznej decyzji jest przeprowadzenie w tym obiekcie przerwania ciąży.

Do zdarzenia tego doszło w listopadzie 2009 r., ale ujawniono to dopiero w maju br. Kobieta, która zabiła własne dziecko, była w 11. tygodniu ciąży i cierpiała na nadciśnienie. Decyzję o „zabiegu” lekarze podjęli za zgodą komitetu etycznego szpitala.

Zaraz po ujawnieniu faktu miejscowy biskup podjął rozmowy z dyrekcją szpitala, która jednak broniła uparcie swej niezgodnej z etyką katolicką decyzji. Po dziś dzień twierdzi ona, że głównym celem było nie zabicie dziecka, ale ratowanie zdrowia i życia matki. Równocześnie w ostatnich tygodniach wyszło na jaw, że szpital już od półtora roku zaangażował się we współpracę z programem obejmującym szerzenie antykoncepcji, a nawet sterylizacji i aborcji motywowanej zdrowiem fizycznym czy psychicznym, gwałtem lub kazirodztwem.

Dyrekcja, która ukrywała to przed biskupem, obecnie obiecała mu wprawdzie, że jeszcze sprawę rozważy, ale podpisana przez nią umowa o współpracy ważna jest do końca 2013 r. W tej sytuacji bp Olmsted wydał dekret pozbawiający szpital prawa do nazwy „katolicki”. W wyjaśniającym oświadczeniu zwrócił uwagę, że zamiast leczyć chorą kobietę, zdecydowano się rozmyślnie przerwać życie jej zdrowego dziecka. Ponadto hierarcha powiadomił, że zakonnica, stojąca na czele komitetu etycznego szpitala, przez aprobatę tego czynu popadła automatycznie w ekskomunikę.

W szpitalnej kaplicy w Phoenix nie będzie można odtąd odprawiać Mszy ani przechowywać Najświętszego Sakramentu. „Katolikom wolno korzystać z leczenia w szpitalu św. Józefa i pracować w nim, ale nie mogę im zagwarantować, że udzielana tam opieka zdrowotna jest w pełni zgodna z nauczaniem Kościoła” – oświadczył biskup.

Nie jest to pierwszy przypadek odebrania placówce służby zdrowia w Stanach Zjednoczonych miana „katolickiej”. W lutym podobną decyzję, również z powodu niestosowania się do etyki katolickiej, podjął bp Robert Vasa, ordynariusz diecezji Baker w stanie Oregon, wobec szpitala w Bend. Nie odprawia się w nim już Mszy, choć nadal nazywa się on szpitalem św. Karola i budynek zwieńczony jest krzyżem.

Katolicka Agencja Informacyjna

Leave a Reply