Toruń: jasnogórska Ikona w wędrówce „Od Oceanu do Oceanu”

 Tłumy wiernych uczestniczyły w liturgii i nabożeństwach towarzyszących ekumenicznej peregrynacji jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej w diecezji toruńskiej. Przez dwa dni kopia cudownego wizerunku zgromadziła na modlitewnym czuwaniu w intencji poszanowania ludzkiego życia kapłanów, siostry zakonne oraz członków wspólnot, ruchów i stowarzyszeń.

Peregrynacja Ikony Matki Bożej rozpoczęła 17 sierpnia ekumenicznym nabożeństwem maryjnym. Na wspólnej modlitwie zgromadzili się przedstawiciele kościoła katolickiego i prawosławnego. – W obronie życia jesteśmy jedno – podkreślił ks. prał. Marek Rumiński, proboszcz parafii katedralnej i koordynator peregrynacji. – Zechciejmy od nowa dostrzec troskę o każdą duszę, o każde dziecko, o każdą rodzinę i każdego człowieka. Trzeba zawierzyć Bogurodzicy wszystkie sprawy małżeństw i rodzin razem z obowiązkiem poszanowania życia ludzkiego od jego poczęcia aż do naturalnej śmierci – zaznaczył ks. Rumiński.

Po nabożeństwie rozpoczęło się czuwanie prowadzone przez żeńskie zgromadzenia zakonne, kapłanów oraz członków wspólnoty Żywego Różańca. Modlitewne czuwanie było ekspiacją za grzechy aborcji i eutanazji oraz modlitwą o nawrócenie dla aborterów, którzy nie chcieli przyjąć nowego życia.

Podczas wieczornej Mszy św. biskup toruński Andrzej Suski podkreślił wartość życia i rolę Maryi w szerzeniu kultury życia i miłości. Na zakończenie liturgii powierzono ochronę cywilizacji życia Najświętszej Maryi Panny. Następnie rozpoczęło się czuwanie wspólnot modlitewnych podczas którego wierni mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

Drugi dzień nawiedzenia rozpoczął się odśpiewaniem Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP oraz Mszą św., po której Ikona Matki Bożej w asyście motocyklistów z Rajdu Katyńskiego została przewieziona do parafii prawosławnej św. Mikołaja w Toruniu, gdzie o godz. 9. odbyła się święta liturgia i modlitwy z akatystem.

Po zakończonych uroczystościach Ikona Matki Bożej wyruszyła w dalsza pielgrzymkę do Warszawy.

Peregrynacja „Od Oceanu do Oceanu” rozpoczęła się 15 czerwca br. Celem pielgrzymki jest wynagrodzenie za grzechy przeciwko życiu i modlitwa w intencji cywilizacji życia i miłości. Ikona wędruje od Władywostoku poprzez Rosję, Kazachstan, Białoruś, Łotwę, Litwę, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Rumunię, Słowenię, Chorwację, Włochy, Austrię, Lichtenstein, Szwajcarię, Niemcy, Belgię, Wielką Brytanię, Irlandię, Francję, Hiszpanię i Portugalię. Do Fatimy dotrze przed Bożym Narodzeniem, na wiosnę pojedzie do Ameryki.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

Leave a Reply