Ulicami Warszawy przeszedł Marsz Świętości Życia

Warszawa - Krzyż PapieskiUlicami Warszawy przeszedł w piątek wieczorem Marsz Świętości Życia, wpisujący się w tradycję stołecznych obchodów Dnia Świętości Życia (25 marca). Pod hasłem „Światło dla Życia” wierni przeszli ulicami miasta, aby zamanifestować swoje przywiązanie do obronny życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Patronat honorowy nad marszem, objęli: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser.

Marsz poprzedziły Msze św. w obu warszawskich diecezjach. Eucharystii w Katedrze Św. Michała Archanioła i Św. Floriana Męczennika na warszawskiej Pradze przewodniczył abp Henryk Hoser. W tym samym czasie w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy na Starym Mieście wierni uczestniczyli we Mszy św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa.

Po Mszach św., spod obu świątyń wierni wyruszyli w kierunku Placu Zamkowego, gdzie połączyli się w jeden ogólnowarszawski Marsz Świętości Życia. Tam odczytano m.in. fragmenty Ewangelii. Następnie, wierni przemaszerowali z zapalonymi pochodniami i zniczami „Światło dla Życia” i transparentami na Pl. Piłsudskiego. Tam, pod Krzyżem Papieskim licznie zgromadzeni odmówili modlitwę w intencji życia oraz podziękowali za dar beatyfikacji i pontyfikatu Jana Pawła II. Na koniec, trzymając się za ręce, uczestnicy Marszu odśpiewali Barkę.

Jednym z organizatorów Marszu był Arkadiusz Urban, przedstawiciel Zakonu Rycerzy Jana Pawła II. Jak przyznał, organizowanie takich Marszów jest koniecznością. „Dzieci nienarodzone nie mają możliwości bronienia się, nie mają prawa głosu i każdy kto jest w stanie podjąć to wyzwanie i ma świadomość tej zbrodni, która się dzieje czyli zabijania nienarodzonych, jest w obowiązku stanąć w obronie tych dzieci, które same nie są w stanie się obronić” powiedział Urban.

Współorganizator Marszu przyznał, że właśnie poprzez uczestnictwo w takim wydarzeniu można najlepiej zamanifestować swoje poglądy. „Jest to wypowiedź w formie pewnego dania świadectwa, w łagodnym i otwartym nastroju. Po to, aby z jednej strony zamanifestować swój sprzeciw wobec zabijania dzieci nienarodzonych, a drugiej, aby przekonać innych, którzy jeszcze nie rozumieją, że jest to po prostu zbrodnia.”

Patronat nad Marszem objęli także franciszkanie: „Obecnie, z inicjatywy naszego zakonu trwa Rok Kolbiański. Jest on nie tylko okazją do tego, aby przypominać, że św. Maksymilian był obrońcą życia i godności człowieka. Jako duchowi spadkobiercy o. Kolbego chcemy także w czynny sposób uczestniczyć w obronie tego życia” – podkreślił rzecznik prasowy Roku Kolbiańskiego o. Marek Wódka OFMConv.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

Leave a Reply