Domagamy się uzupełnienia ustawy

sejmPolska Federacja Ruchów Obrony Życia wystosowała list do Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Senatu RP, w którym domaga się uzupełnienia ustawy Prawo prywatne międzynarodowe o przepis definiujący małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny.

Oto tekst listu:

Pan
Stanisław Piotrowicz
Przewodniczący
Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Senatu RP

Szanowny Panie Przewodniczący!

W związku z opiniowaniem przez Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka, przyjętego przez Sejm RP projektu ustawy Prawo prywatne międzynarodowe, pragniemy zaapelować o uzupełnienie jego treści o jednoznaczny przepis definiujący małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, który wyłączy zastosowanie prawa obcego, instytucjonalizującego związki poligamiczne lub związki osób tej samej płci.

Dodanie przepisu wyrażającego tzw. szczegółową klauzulę porządku publicznego w zakresie prawa małżeńskiego, rodzinnego i opiekuńczego jest konieczne dla ochrony podstawowych zasad polskiego porządku prawnego. Nie dostrzegamy powodów, aby kwestie prawa małżeńskiego, rodzinnego i opiekuńczego traktować jako mniej ważne niż kwestie ubezwłasnowolnienia czy uznania za zmarłego i stwierdzenia zgonu. Kwestie te, z uwagi na ich zasadniczy charakter są słusznie regulowane szczególnymi przepisami, które wyłączają wprost zastosowanie prawa obcego niezależnie od przepisów konstytucyjnych (art. 13 ust. 2 – sprawy ubezwłasnowolnienia; art. 14 ust. 2 – uznanie za zmarłego i stwierdzenie zgonu).

W opinii prof. dr hab. Andrzeja Mączyńskiego (Uniwersytet Jagielloński) zleconej przez Biuro Analiz Sejmowych jej Autor stwierdza jednoznacznie:
„Ustawodawca polski nie może jednak ignorować tego, że prawa innych państw normują takie związki, tym bardziej, że prawa te dopuszczają stosowanie takiej regulacji nie tylko do związków łączących osoby mające obywatelstwo danego państwa. Problem powinien być przede wszystkim unormowany w przepisach prawa prywatnego międzynarodowego w sposób gwarantujący ich zgodność z unormowaniem przewidzianym w art. 18 Konstytucji.”

„Z tych względów dla zapewnienia zgodności projektu z normą wyrażoną w art. 18 Konstytucji RP, rozumianą jako zakaz instytucjonalizacji związków osób tej samej płci także przez stosowanie w Polsce przepisów zagranicznych regulujących takie związki, uzasadnione jest dodanie do niego przepisu wyrażającego tzw. szczegółową klauzulę porządku publicznego, skierowaną przeciwko przepisom instytucjonalizującym związki osób tej samej płci.”

Z wyrazami szacunku
W imieniu Polskiej Federacji Ruchów Obroby Życia

dr Paweł Wosicki

Leave a Reply