Zbiór katechez Benedykta XVI wygłoszonych podczas audiencji ogólnych w Watykanie w okresie od maja 2011 do października 2012. Tłumaczenia są publikowane za zgodą Katolickiej Agencji Informacyjnej, za co serdecznie dziękujemy! 

Oaza Modlitwy (OM)

- jest formą krótkich (weekendowych), intensywnych rekolekcji zaliczanych ze względu na specyficzną metodę typu rekolekcji oazowych. Jej celem jest odnowienie wewnętrzne w Duchu Świętym przez uczestnictwo we wspólnocie modlitewnej. OM miały się stać seminariami życia modlitwy, czyli życia w Duchu. Ks. Franciszek Blachnicki nazwał tę formę rekolekcyjną w liście Siloe nr 2 (listopad 1997) ukrytym sercem Ruchu, źródłem jego życia i mocy. Założyciel Ruchu był przekonany, że nasz podstawowy charyzmat Światło – Życie może być realizowany tylko przez modlitwę będącą na styku światła i życia.

Pierwszym i wciąż aktualnym zadaniem diakonii modlitwy jest inspirowanie i służba oazom modlitwy. 

Centralna Diakonia Modlitwy organizuje dwa razy w roku Oazę Modlitwy (na wiosnę i jesień) zapraszając osoby z diecezjalnych diakonii modlitwy, grup modlitewnych i wszelkie osoby zainteresowane posługą modlitewną.

Materiały o Oazie Modlitwy pod redakcją ks. Franciszka Blachnickiego:

 Jak przygotować i przeprowadzić Oazę Modlitwy (Siloe nr I/1977)

 Oazy Modlitwy w Ruchu Światło-Życie (Siloe nr II/1977)

 

 Materiały na Oazę Modlitwy:

KODA-DM, ORAM - informacje

W ramach formacji osób posługujących w swoich wspólnotach modlitwą Ruch Światło-Życie proponuje:

  • KODA-DM: Kurs Oazowy Dla Animatorów - Diakonii Modlitwy - jest formą Oazy Rekolekcyjnej skoncentrowanej wokół tematu MODLITWA. Jest on ogólnym wprowadzeniem w zagadnienie modlitwy osobistej, wspólnotowej oraz posługi modlitwą.
  • ORAM: Oazę Rekolekcyjną Animatorów Modlitwy -
  • OM: Oazę Modlitwy - jest formą krótkich, intensywnych rekolekcji zaliczanych ze względu na specyficzną metodę typu rekolekcji oazowych. Celem OM jest odnowienie wewnętrzne w Duchu Świętym przez uczestnictwo we wspólnocie modlitewnej przeżywanej w atmosferze braterstwa, jedności i radości. Centralna Diakonia Modlitwy organizuje dwa razy w roku Oazę Modlitwy (na wiosnę i jesień) zapraszając osoby z diecezjalnych diakonii modlitwy, grup modlitewnych i wszelkie osoby zainteresowane posługą modlitewną.

Odpowiedzialność za formację animatorów modlitwy spoczywa na CDM. W latach osiemdziesiątych podejmowano próby przeprowadzenia rekolekcji w niektórych diecezjach. Były to: Kurs Oazowy Dla Animatorów Modlitwy – KODAM – 1983, 1984, 1985, Oaza Rekolekcyjna Animatorów Modlitwy (ORAM). W sierpniu 1996 w Wiśle Jaworniku kolejny KODA – DM zgromadził 39 uczestników z 11 diecezji. Średnia wieku uczestniczących wynosiła około 30 lat, wszyscy odbyli pełną formację deuterokatechumenalną, a większość posiadała bogate doświadczenie udziału w różnych formach rekolekcji proponowanych przez Kościół. Bardzo przychylna reakcja uczestników KODA – DM przynagliła do opracowania tej propozycji jako materiałów programowych Ruchu. Wersja robocza została przedstawiona Komisji Teologiczno – Programowej Ruchu Światło–Życie w czerwcu 1997 r. i uzyskała przychylną opinię. Następnie naniesiono poprawki zgodnie z sugestiami Komisji i uzyskano zgodę na publikację tych materiałów. Ukazały się one w 1999 r. jako materiały programowe Ruchu Światło – Życie dla formacji animatorów diakonii modlitwy.

Materiały o KODA-DM:

KODA-DM, ORAM - terminy

  • W latach 1977-1985 ukazało się 30 numerów Listu do Oaz Modlitwy i Grup Modlitewnych Siloe (w tym teksty Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego).
  • W latach 2011 - 2018 Centralna Diakonia Modlitwy podjęła się kontynuacji tego dzieła wydając je w wersji elektronicznej jako "e-Siloe", w których podejmowała problematykę szeroko pojętego życia modlitwy.

Lista publikacji e-Siloe:

Siloe - archiwum listów do Oaz Modlitwy oraz Grup Modlitewnych

ikona Blachnicki

W latach 1977-1985 ukazało się 30 numerów Listu do Oaz Modlitwy i Grup Modlitewnych Siloe (w tym teksty Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego).

Gabryel Mar - to pseudonim ks. Franciszka Blachnickiego, którym posługiwał się w publikacjach Siloe.

Od kilku lat Centralna Diakonia Modlitwy podjęła się kontynuacji tego dzieła wydając kolejne numery tego listu, w których podejmuje problematykę szeroko pojętego życia modlitwy.

Od lipca 2011 roku Siloe zostaje wydawane w wersji elektronicznej: e-Siloe

 

STRONA W TRAKCIE UZUPEŁNIANIA. Ostatnia aktualizacja 12.12.2019

Kontakt