Rozmiar tekstu: A A A
reset
Wyślij się na maila
Anty spam: (
4
+
6
) *
2


Wynik:


Opublikowano: 29 czerwca 2018, 18:48    

Młodzi w Kościele

Ukazał się 222. numer "Wieczernika"


Bardzo wiele rzeczy podoba mi się w papieżu Franciszku. Jedną z nich jest jego podejście do wszelkiego rodzaju problemów. Papież nie udaje, że ich nie ma ani tym bardziej nie zamiata ich pod dywan, tylko stawia im czoła i szuka rozwiązania.

W tej optyce patrzę na kolejne tematy synodu biskupów wyznaczane przez Papieża. Synod poświęcony rodzinie wywołał wiele dyskusji, ale przecież stało się tak między innymi dlatego, że dotykał problemów rzeczywistych, nie uciekał w gładkie omówienia, z których nic nie wynika, a próbował mierzyć się z trudnymi tematami.

Temat najbliższego synodu dotyczy młodzieży. Żyjemy w czasach, gdy praktycznie skończyło się kulturowe przekazywanie wiary, a to, czy ktoś zostanie katolikiem jest kwestią jego osobistej decyzji. W efekcie kościoły w wielu miejscach się wyludniają – bo sam fakt, że rodzice chodzili do kościoła nie wystarcza już do tego, by chodziły dzieci. W dodatku żyjemy w błyskawicznie zmieniającym się świecie, co powoduje trudności we wzajemnym zrozumieniu się między ludźmi starszymi i młodszymi.

A jak jest na naszym oazowym podwórku? Kiedyś traktowana jako ruch młodzieżowy Oaza skupia obecnie zdecydowanie więcej ludzi dorosłych. Wynika to oczywiście z dynamicznego rozwoju Domowego Kościoła, ale przecież również z tego, że zdecydowanie mniej jest wspólnot młodzieżowych. Dlatego temat młodzieży jest istotny nie tylko dla całego Kościoła, ale jest istotny bardzo praktycznie dla naszego Ruchu. Tak jak cały Kościół chce troszczyć się o obecność w nim ludzi młodych, tak troszczyć się powinien o to również cały nasz Ruch.

Synod biskupów nie sprawi oczywiście, że za rok kościoły na całym świecie będą pełne młodzieży. Podobnie temat roku „Młodzi w Kościele” nie wskrzesi natychmiast licznych oazowych wspólnot młodzieżowych we wszystkich diecezjach. Natomiast jedno i drugie może wskazać na kierunki pracy, spowodować pozytywne tendencje, które w nieco dłuższej perspektywie  zaowocują przemianą oblicza zarówno Kościoła jak i Ruchu. Oby tak się stało.

Krzysztof Jankowiak

———————————————————

„Wieczernik”
http://www.wieczernik.oaza.pl/
http://www.facebook.com/wieczernik.pismo
os. Stare Żegrze 32/5
61-249 Poznań
tel. 61 879 77 69
wieczernik@oaza.pl
zamówienia i prenumerata:
tel. 61 862 53 73
prenumerata@wieczernik.oaza.pl

—————————————————————-

SPIS TREŚCI

Wezwania

Młodzi w Kościele

Na drodze ucznia

Z daleka i z bliska

Chwile

Felietony

KOMENTARZE
  1. Redakcja serwisu oaza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy ani się z nimi nie utożsamia.
  2. Komentarze są wprowadzane przez internautów w sposób niezależny od Redakcji i jako takie nie stanowią części serwisu obsługiwanego przez Redakcję.
  3. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub wstrzymanie niektórych komentarzy bez podania przyczyn. W szczególności dotyczy to kometarzy zawierających treści, które mogą być odebrane jako obraźliwe lub nie są związane z tematem.
  4. Każdy czyta komentarze na własną odpowiedzialność.

Nie przegap

Rekolekcje

  • Formacyjne
  • Diakonijne
  • Inne

Zaproszenia

  • Centralne
  • Z Diecezji
  • Inne

Kalendarz

STRONY OAZOWE