Materiały formacyjne

Formacja Diakonii Komunikowania Społecznego Ruchu Światło-Życie

Zasady formacji DKS proponowane w świetle dotychczasowych doświadczeń 1996-2004
zebrane przez ks. Arkadiusza Rakoczego 2004-02-25

Spotkanie wspólnoty diakonijnej ma następujące wymiary:
modlitewny – tworzący z członków diakonii rzeczywistą wspólnotę
z życia Kościoła – rozważanie bieżącego nauczania Magisterium Kościoła w świetle odczytywania „znaków czasu” (nauczanie papieża, kongregacji rzymskich)
z życia Ruchu – bieżące pomoce formacyjne do formacji permanentnej przewidziane na kolejny rok formacji zgodny z tematem roku
formacja diakonijna – wchodzenie w charyzmat Ruchu dokonuje się zwłaszcza w czasie okresów „mocnych” – czasu Wcielenia i Odkupienia, czyli w liturgicznym czasie Adwentu, Narodzenai Pańskiego, Wielkiego Postu, Triduum i czasu Wielkanocnego
formacja specjalistyczna – zdobywanie pewnej specjalizacji zgodnej z posługa w diakonii
zadania praktyczne – związane z konkretną posługą członków diakonii w swoim środowisku
Formacja ogólnodiakonijna odbywa się zgodnie z założeniami Diakonii Liturgicznej z 1996 roku, zaaprobowanymi przez Komisję Teologiczno-Programową Ruchu w 2000 roku. Ten wymiar formacji, czyli głębsze i bardziej dojrzałe wniknięcie w charyzmat Ruchu, realizowany jest w oparciu o tematy ORD, a więc: Rok I – Światło-Życie; Rok II – Nowy Człowiek; Rok III – Nowa Wspólnota; Rok IV – Nowa Kultura. Tematy te pozwalają objąć całościowo sprawy Kościoła i stwarzają naturalne drogi jedności z innymi diakoniami. Są to spotkania w grudniu, lutym, marcu, kwietniu i maju. Formacja specjalistyczna – zgodnie z tematami spotkań podanymi w załączniku. Każdy rok formacji obejmuje udział w rekolekcjach oraz całoroczną pracę w parafii (diecezji lub rejonie). Program pracy rocznej wpisany jest ściśle w rytm roku liturgicznego. Tak więc w okresach wyróżnionych (celebracja tajemnicy Wcielenia oraz tajemnicy Paschy) tematy spotkań mają charakter ogólny, natomiast w okresie zwykłym podejmujemy formację specjalistyczną. Tematy te mogą być pogłębione także przez rekolekcje ORDKS lub Oazy Modlitwy poświęcone poszczególnym tematom.

Elementy powyższego programu są realizowane w DKS niektórych diecezji od kilku lat. Pełna pracę formacyjną wg powyższych założeń planujemy rozpocząć od września 2004 roku.

Zarys programu DKS zaczął tworzyć się wraz z powstawaniem i rozwojem diakonii (2000),a początkowo. Zespołu ds. Internetu RŚ-Ż.(1996). Podejmując formację członkowie diakonii chcą naśladować postawę Założyciela otwartego na najnowsze wyzwania przed którymi staje Kościół. Pragną kontynuować najlepsze – choć może dotąd jednostkowe – doświadczenia zaangażowania członków Ruchu w posługę na rzecz komunikowania przez media realizowaną w dotychczasowych diakoniach słowa, jedności, środków przekazu na Kopiej Górce a także pojedynczych osób. Aktualnie osoby, którym bliska jest posługa w tej dziedzinie �gromadzą się” wokół serwisu oaza.org.pl, serwisów Ruchu Światło-Życie w diecezjach oraz diecezjalnych czasopism – to jest najczęstsza forma naszej posługi. Osoby te wymieniają się doświadczeniami na liście dyskusyjnej diakonii �refifex” (z łac. Rybak).

Od 1997 roku odbywają się kilka razy w roku spotkania osób zaangażowanych w posługi o charakterze formacyjno-szkoleniowym (ORD Mass-media 1997, 1998; ORD Komunikowania Społecznego 2002. 2003; OM 1997, 2000, 2001; spotkania przy okazji KO 2000-02). We współpracy z Ogólnopolską Radą Ruchów Katolickich RŚŻ zorganizował seminarium Internet Narzędziem Ewangelizacji 1998. Uczestnicy spotkań studiują dokumenty papieskie oraz papieskiej Rady ds. Środków Komunikowania nt. mass-mediów. Prowadzone są również warsztaty z tematyki związanej z mass-mediami. Przewidziana jest również seria materiałów do formacji diakonijnej.

Spotkania formacyjne odbywają się w 12 diecezjach (elbląskiej, gdańskiej, katowickiej, krakowskiej, lubelskiej, poznańskiej, radomskiej, rzeszowskiej, sandomierskiej, szczecińsko-kamieńskiej, warszawsko-praskiej, zielonogórsko-gorzowskiej).

Aby umożliwić formację diakonijną również osobom nie mającym w najbliższym otoczeniu członków diakonii będą wydawane Zeszyty DKS. Spotkania ogólnopolskie będą okazją do weryfikacji przeżywanej formacji. 9 diecezji jest gotowych realizować wspólny program formacyjny wg założeń zawartych w części pierwszej.

Plany:

1. Przeprowadzenie w wakacje rekolekcji ORDKS

2. Opracowanie szczegółowych wytycznych do zaproponowanej formacji specjalistycznej.(zeszyty DKS)

3. Zorganizowanie warsztatów i szkoleń dziennikarskich

Dodaj komentarz