Otwarcie CEI: Ziemia pożyczona od wnuków

9 czerwca 2023 roku u stóp Kopiej Górki miało miejsce otwarcie budynku Centrum Ekologii Integralnej. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele środowisk zaangażowanych w powstanie Centrum i wspierających ideę tego dzieła.

Centrum mogło zaistnieć dzięki pracy członków i sympatyków Ruchu Światło-Życie oraz dzięki dotacjom rządowym. Symboliczną wstęgę przecinali: bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej, bp Krzysztof Włodarczyk, delegat KEP ds. Ruchu-Życie i bp Adrian Put, biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, wicepremier Henryk Kowalczyk, minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Sławomir Mazurek, wójt gminy Krościenko n. Dunajcem Jan Dyda, moderator generalny Ruchu Światło-Życie, ks. Marek Sędek, Wojciech Terlikowski i jako ostatni prezes firmy Instal-Bud, inż. Tomasz Nabywaniec, główny wykonawca projektu.

W obecnej sytuacji społecznej tematy związane z ekologią często dzielą ludzi i wzbudzają wiele emocji, dlatego tak ważne jest, by właściwie rozumieć, czym ekologia jest, a czym nie jest.

Przede wszystkim, jak w homilii podkreślił bp Andrzej Jeż, ekologia nie może naruszać porządku stworzenia. „Nie wystarcza troska o czystość wody, lasów i pól, konieczna jest troska o czystość serca człowieka. Potrzebujemy budowania silnych relacji z Bogiem, człowiekiem, stworzeniem. Spójność i harmonia, której wzór widzimy w Maryi, musi obejmować wszystkie dziedziny życia”. Zauważył również, że w Krościenku przenikają się dwie księgi: księga natury i księga objawienia, połączone w jedno w programie Ruchu Światło-Życie. Ukazują one kierunek integracji człowieka, który nosi w sobie świat natury, kultury i życia nadprzyrodzonego.

W wykładzie otwierającym działalność Centrum ks. prof. Maciej Ostrowski (UPJP2 w Krakowie), przypomniał elementy formacji Ruchu Światło-Życie sprzyjające kształtowaniu postaw proekologicznych. Dzieje się to poprzez obserwację piękna otaczającego świata przyrody (np. w czasie wypraw otwartych oczu), rozbudzanie postawy kontemplatywnej wobec świata i przyjmowanie go jako Bożego daru. Ważne jest także kształtowanie wrażliwości symbolicznej, umiejętności odkrywania wieloznaczności symboli i świata, która jest potrzebna chrześcijanom w lepszym przeżywaniu liturgii, pełnej odniesień do świata przyrody.

Cała formacja Ruchu Światło-Życie prowadzi do budowania nowej kultury, przeciwstawiającej się konsumpcjonistycznemu stylowi życia, poprzez kształtowanie cnoty umiaru i uczenia podejmowania odpowiedzialności za otaczający świat. Zasadniczo w ekologii integralnej chodzi o to, by tworzyć rzeczy nie tylko dla siebie, ale dla przyszłych pokoleń – żeby nie myśleć tylko o sobie.

Moderator generalny Ruchu Światło-Życie, ks. Marek Sędek, wyraził przekonanie, że „mówienie o Bożym porządku świata to wielkie wyzwanie dla naszego pokolenia, zadanie, które musimy podjąć, abyśmy mogli głosić Ewangelię na areopagu współczesnego świata”.

Centrum Ekologii Integralnej zmieniło otoczenie Kopiej Górki (Centrum Ruchu Światło-Życie) i samego Krościenka nad Dunajcem. Dzięki niemu historia Ruchu Światło-Życie spotkała się z nowoczesnością i współczesnymi wyzwaniami.

Jak podkreślają gospodarze miejsca, CEI to idealne miejsce dla osób szukających odpoczynku w otoczeniu natury oraz chcących poznać trochę inną narrację na temat ekologii i zrównoważonego rozwoju. Położone jest w pięknym otoczeniu doliny Dunajca, pogranicza Pienin, Beskidu Sądeckiego oraz Gorców. Wizyta w CEI będzie niezapomniana dla całej rodziny – każdy na pewno przeżyje tutaj coś niezwykłego.

Dla członków Ruchu Światło-Życie to również szansa na przeżycie przygody, jakim jest podjęcie długoterminowego wolontariatu. /wsz/

zdjęcia: Michał Szepietowski