Pierwsza KODA w Kenii

W dniach 27 grudnia – 3 stycznia odbywał się Kurs Oazowy dla Animatorów w Kenii. Były to pierwsze takie rekolekcje w tym kraju. Odbyły się w miejscowości Nanyuka, uczestniczyło w nich 19 osób z Kenii i 2 osoby z Tanzanii. Uczestnicy w poprzednich latach przeżyli oazy I i II stopnia i w większości pełnili już posługi animatorów. Rekolekcje prowadził ks. Jan Kobak z diecezji rzeszowskiej z gronem animatorów z Polski.

Refleksja Izy, jednej z animatorek w trakcie rekolekcji: „Jutrznia, dwie konferencje, przygotowanie do Mszy wraz z afrykańskimi tańcami liturgicznymi, Eucharystia, Namiot Spotkania z adoracją, spotkanie w małych grupkach dzielenia, spotkania z animatorami i naszej diakonii. Ufff dużo tego. Ale mamy tylko 7 dni i mnóstwo wiedzy i naszego doświadczenia animatorskiego do przekazania… Nasi uczestnicy dzielnie znoszą duże tempo. Duży ukłon w ich stronę. Oprócz dużej porcji wiedzy i czasu spędzonego na modlitwie nie brakuje czasu na dobrą zabawę i relaks w czasie pogodnych wieczorów. Czasem też jemy i nawet mamy czas porozmawiać ze sobą. Kawa robi robotę, nawet wtedy kiedy brakuje wody czy prądu. Nie ma rzeczy niemożliwych”.

Wśród 19 uczestników z Kenii było siedmioro, którzy brali udział w pierwszej oazie, jaka w 2014 roku odbyła się w tym kraju, w Kagaene. Ta siódemka cały czas uczestniczy w Ruchu. Judyta, inicjatorka pierwszej oazy, napisała: „Dziś odwiedziłam uczestników rekolekcji KODA w Kenii. Po raz pierwszy takie rekolekcje na afrykańskiej ziemi. Na Mszy zaśpiewaliśmy piosenkę: „God’s Love endures forever”. To była piosenka tej pierwszej oazy… Nawet nie umiem opisać radości, która mnie przepełniła, jak ich zobaczyłam. Bóg ma wobec nas tak wielkie, że nie możemy sobie tego wyobrazić!!!”