Przestrzeń dla Nowej Kultury

Kurtyna 2018, czyli trzecia edycja Przeglądu Teatrów Amatorskich w Gdyni Małym Kacku, odbędzie się w dniach 25.11-1.12.2018. Wszyscy organizatorzy tego wydarzenia  poszczą od alkoholu w intencji wyzwolenia narodu i to zrodziło w nich pragnienie tworzenia kultury pełnej wartości.

Kurier teatralny (pobierz w formacie pdf)

Oazowicz w teatrze

To, za co aktualnie możemy zapłacić w różnych jednostkach kultury we wszystkich częściach Polski, to klasyki albo wątpliwa przyjemność oglądania form wulgarnych, obscenicznych i obrazoburczych. Powstaje dylemat. Wielu rezygnuje, dystansuje się. Jednak ten trend nie służy człowiekowi, a wprost go dezintegruje. Jako oazowicze, w odpowiedzialności za Ojczyznę nie możemy zostawić tego pola.

– Chcemy zaproponować dobry teatr. Dobrej jakości oraz niosący dobre wartości. Określiliśmy to jako „zgodne z wartościami chrześcijańskimi” i tak zapisaliśmy w regulaminie Kurtyny. W ten sposób trafiają do nas spektakle biblijne, dotyczące żywotów świętych, ale także ludzkich dylematów i relacji – wyrażone wprost i alegoryczne. Chcemy, żeby uczestnicy Kurtyny zaprezentowali teatr, a nie poziom szkolnych akademii. Okazuje się, że takich grup jest w Polsce wiele. – mówi Jarosław Szydłak, inicjator i główny organizator Kurtyny.

Dorosły amator

Grono organizatorów to w znacznej mierze grupa rodziców, którzy dziesięć lat temu, w Katolickiej Szkole Podstawowej w Gdyni prowadzonej przez siostry nazaretanki, wystawili najpierw pierwszy spektakl, a później kolejne. Perełką działalności okazało się Misterium Męki Pańskiej „Noc ponad miastem, czyli także i Twoja historia”, od kilku lat jest wystawiane we wszystkie weekendy Wielkiego Postu, a nagrane jako słuchowisko, co roku w Wielki Piątek prezentuje je Radio Gdańsk. Okazuje się, że można w biegu obowiązków zawodowych i rodzinnych znaleźć czas i siły, żeby się otworzyć artystycznie, pokonać kompleksy oraz służyć.  Z tej osobistej pasji i wrażliwości w oparciu o własne doświadczenie pojawiało się pragnienie znalezienia innych podobnych osób.  Przegląd Teatrów Amatorskich okazał się najlepszym sposobem na wymianę doświadczeń i integrację różnych grup w rodzinne grono.

„Prawdziwie nie ma Go tu, Alleluja!” A co jest?

Przegląd Teatrów Amatorskich Kurtyna 2018 rozpocznie się w Niedzielę 25.11.2018r.  Mszą Świętą o godz. 1800. Od poniedziałku do piątku o godz. 1845 odbędą się pokazy konkursowe.  Swoje spektakle zaprezentuje osiemnaście zespołów, tworzonych przez  grupy osób dorosłych, młodzieży i dzieci, w tym osób niepełnosprawnych. Całość obsłuży 45 wolontariuszy i 12 organizatorów. Imprezę objęli patronatem honorowym JE Sławoj Leszek Głódź, Arcybiskup, Metropolita Gdański, oraz Prezydent Miasta Gdyni, Pan Wojciech Szczurek. Wpisujemy się w obchody 100lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości dzięki oprawie oraz spektaklowi otwarcia. Podczas Gali Finałowej Kurtyny, w sobotę 1.12.2018r.  o godz. 18.45 wystąpi zespół niemaGotu. Każdego dnia na gości będzie czekać Anielska Księgarnia oraz Café Wieża, a w niej możliwość rozmowy ewangelizacyjnej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny.

za: www.gdansk.oaza.pl