Rozpoczynają się tegoroczne wyjazdy misyjne Ruchu Światło-Życie

Kenia, Tanzania, Sierra Leone i Kazachstan – to kraje, do których w miesiącach wakacyjnych (od lipca do września) udadzą się animatorzy Ruchu Światlo-Życie. W większości prowadzić będą tam rekolekcje oazowe, podejmą też pomoc w parafiach oraz innych instytucjach kościelnych. Do Kazachstanu Diakonia Misyjna wraca po przerwie spowodowanej pandemią, posługa oazowiczów zostanie podjęta w diecezji Atyrau (wyjazdy do tej diecezji przed laty stały się początkiem Diakonii Misyjnej). Sierra Leone to nowy kierunek podejmowany przez Diakonię Misyjną diecezji warszawsko-praskiej. Natomiast w Kenii i Tanzanii obecność trwa nieprzerwanie, regularnie odbywają się tam rekolekcje oazowe (odbywały się również w 2020 roku, gdy w powodu pandemii nie organizowano ich w Polsce), są tam już miejscowi animatorzy, rekolekcje więc najczęściej prowadzone są przez zespoły mieszane.

Animatorzy wyjeżdżający na misje odbywają całoroczne przygotowanie. Czterokrotnie spotykają się na weekendach misyjnych. W tym roku pierwszy weekend odbył się w dniach 18-20 listopada w Ożarowie Mazowieckim. „Rozpoczęliśmy wymagającą drogę przygotowania i rozeznawania. Podczas dnia skupienia jest czas na modlitwę i naukę, ale też nie brak okazji do dzielenia się doświadczeniami i pragnieniami oraz budowania więzi” (przeczytaj pełną relację).

Drugi weekend miał miejsce w dniach 13-15 stycznia w Lublinie. „W trakcie weekendu rozbrzmiewały języki polski i angielski, uczestnicy mieli czas na modlitwę (w tym codzienną Eucharystię, jutrznię i Namiot Spotkania), naukę oraz długie rozmowy, w trakcie których budowaliśmy wspólnotę. Także w trakcie tego weekendu rozmawiano o tym, kto, gdzie i kiedy może i chce pojechać. Ci spośród uczestników weekendu, którzy byli już na wyjazdach misyjnych, dzielili się ze wszystkimi swoimi doświadczeniami związanymi ze spotkaniami z innymi kulturami. Mogliśmy usłyszeć zarówno o trudnych doświadczeniach, jak i to tym, co wyjeżdżających na wyjazdy misyjne zachwyciło” (przeczytaj pełną relację).

Trzeci weekend odbył się od 17 do 19 marca w Częstochowie. „Mieliśmy okazję posłuchać świadectw ks. Michała, Natalii oraz Piotra, którzy w swoim życiu misyjnym doświadczyli pięknych owoców swojej trudnej pracy, ale jednocześnie musieli stawić czoła wielu trudnościom związanym z ich posługą. Barwne opowieści o spotkaniach z ludźmi, budowaniu relacji, dziełach podejmowanej ewangelizacji były przeplatane podzieleniem się z nami problemami, z którymi każdy z misjonarzy musiał się zmierzyć. Każdy z nich opowiedział o swoim krzyżu na misjach: o zmęczeniu, doskwierającej samotności, lękach, poczuciu własnej niemocy, trudnościach w adaptacji do zmieniających się warunków. Wysłuchanie tych świadectw dało pewien obraz tego co może stanowić dla nas wyzwanie w czasie wyjazdu misyjnego” (przeczytaj pełną relację).

I wreszcie czwarte spotkanie miało miejsce w dniach 2-4 czerwca w Czarnej Sędziszowskiej. „Przez wysłuchane świadectwo misjonarza z Czadu oraz dyskusje poruszyliśmy temat „ewangelizacji kultury”. Mamy świadomość że nie zmienimy kultury danych ludzi, a nawet że nie możemy tego zrobić. Wiemy jednak, że możemy głosić Chrystusa i pokazywać Jego Słowo. W tym czasie omawialiśmy również szczegóły naszych wyjazdów. Oczywiście, nauczeni doświadczeniem lat poprzednich, wiemy że w Afryce nasze plany szybko się zweryfikują z rzeczywistością, dlatego planujemy, ale więcej ufamy, że Duch Święty poprowadzi nas tak jak trzeba. On jest organizatorem rekolekcji, a my po prostu służymy tak jak możemy” (przeczytaj pełną relację).

Diakonia Misyjne prosi o solidarność i modlitewne wsparcie misjonarzy Ruchu. Po wakacjach rozpocznie się przygotowanie do wyjazdów misyjnych w kolejnym roku. Już teraz zapraszamy do wszystkich chętnych do misyjnego zaangażowania.