Twoje NIE dla “Klątwy”

Oryginalną odpowiedź na sztukę wystawioną w Teatrze Powszechnym w Warszawie przygotowała Diakonia Wyzwolenia archidiecezji gdańskiej. Oto tekst umieszczony na stronie gdansk.oaza.pl:

Oburzyłeś się na wieści medialne o spektaklu „Klątwa”? Boli Cię serce, że szargana jest za publiczne (Twoje) pieniądze sfera SACRUM? Smutno Ci, że ktoś chce to oglądać i za to płaci?

Słusznie! Bo trudno przejść obok tego obojętnie.

Ksiądz Blachnicki jednak wskazał nam na to remedium i wpisał je w formację oazową. Dziewiąty drogowskaz Nowego Człowieka mówi przecież o Nowej Kulturze. O kulturze piękna i dobra, której budowanie dał nam – Oazowiczom wszystkich stanów i pokoleń – jako zadanie.

Mamy zatem dla Ciebie propozycję. Zaprotestuj przeciwko takim zjawiskom jak „Klątwa” – pozytywnie! Czyli?!

Zaangażuj swoje talenty, jakie dał Ci Bóg w tworzenie Kultury przez duże „K”. W Twojej Parafii, we Wspólnocie, wszędzie tam, gdzie tylko Ty możesz dotrzeć!

Sam nie tworzysz – ale masz Przyjaciół, którzy „robią” coś pięknego na polu kultury z miłości do Jezusa? Reklamuj to co robią. Wyślij informację na familię, angelusa, wrzuć do kalendarza na stronę Ruchu, promuj przez media społecznościowe. Pokaż, że „dobra kultura” też istnieje!

I najważniejsze. To możesz zrobić zawsze ? Pokaż, że chcesz Nowej Kultury. Że chcesz piękna i dobra w teatrze, muzyce, poezji, malarstwie… Jak to zrobić? Bierz udział w „dobrych” wydarzeniach! Nie wkurzaj się tylko na to „co grają w Powszechnym” – ale pokaż na czym Tobie zależy, czego Ty oczekujesz od sztuki – idąc na to co DOBRE!!!

Zadbaj, aby były pełne sale kinowe na DOBRYCH seansach filmowych.

Zadbaj, aby koncerty pieśni pasyjnych w Twoich Parafiach w Wielkim Poście nie były wykonywane do pustych murów kościelnych.

Zadbaj, by aktorzy z teatrów grających religijne spektakle mieli dla kogo grać.

Pokażesz w ten sposób na czym Tobie zależy i dodasz skrzydeł tym, którzy bez publicznych dotacji, często w spartańskich warunkach tworzą dzieła warte desek najlepszych scen i warte ścian najlepszych sal koncertowych, bo tworzone z miłości do Boga i człowieka. Tworzone, aby człowieka do Boga poprowadzić!

Poniżej przedstawionych kilkanaście propozycji – koncertów, spektakli, misteriów. Zachęcamy do naśladowania.