Rozmiar tekstu: A A A
reset
Wyślij się na maila
Anty spam: (
4
+
6
) *
2


Wynik:


Opublikowano: 30 kwietnia 2016, 12:18    

Bp Adam Szal metropolitą przemyskim!


fot. Krzysztof JankowskiNowym arcybiskupem przemyskim, został bp Adam Szal, dotychczasowy biskup pomocniczy tej diecezji i zarazem delegat Episkopatu Polski ds Ruchu Światło-Życie.

Bp Szal Adam urodził się 24 grudnia 1953 r. Święceń kapłańskich udzielił mu 31 maja 1979 r. bp Ignacy Tokarczuk w bazylice archikatedralnej w Przemyślu. 16 listopada 2000 został ogłoszony biskupem pomocniczym przybierając zawołanie „Gloria Tibi Trinitas”. Metropolita przemyski abp Józef Michalik udzielił mu święceń biskupich 23 grudnia 2000 r. Współkonsekratorami byli bp Stefan Moskwa, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej i bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej.

Od 2007 roku biskup Adam Szal pełni funkcję delegata Episkopatu ds Ruchu Światło-Życie. Uczestniczył w tym czasie w niezliczonych spotkaniach Ruchu – Kongregacjach Odpowiedzialnych, Centralnych Oazach Matkach, Podsumowaniach OŻK, Podsumowaniach DK, opłatkach par diecezjalnych DK, Kongregacjach Diakonii. Podkreślić trzeba, że w wielu tych spotkaniach uczestniczył od początku do końca (zawsze w ten sposób uczestniczył w Kongregacja Odpowiedzialnych), nawiązując w ten sposób do wzoru pierwszego delegata, również biskupa pomocniczego diecezji przemyskiej bpa Tadeusza Błaszkiewicza.

Powszechnie podkreśla się, że ksiądz Biskup nie wytwarza dystansu żadnego wokół swojej osoby i w kontaktach z innymi jest otwarty, życzliwy i bezpośredni.

Bp Adam Szal używa mitry, na której widnieje Chrystus Sługa z kaplicy w Krościenku.

 

KOMENTARZE
  1. Redakcja serwisu oaza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy ani się z nimi nie utożsamia.
  2. Komentarze są wprowadzane przez internautów w sposób niezależny od Redakcji i jako takie nie stanowią części serwisu obsługiwanego przez Redakcję.
  3. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub wstrzymanie niektórych komentarzy bez podania przyczyn. W szczególności dotyczy to kometarzy zawierających treści, które mogą być odebrane jako obraźliwe lub nie są związane z tematem.
  4. Każdy czyta komentarze na własną odpowiedzialność.

Nie przegap

Rekolekcje

  • Formacyjne
  • Diakonijne
  • Inne

Zaproszenia

  • Centralne
  • Z Diecezji
  • Inne

Kalendarz

STRONY OAZOWE