Diakonijne centrum wspólnoty parafialnej

W dniach 6–8 października 2015 r. w Ośrodku Rekolekcyjno-Konferencyjnym w Porszewicach k. Łodzi odbyło się XXXIV sympozjum KOINONIA poświęcone tematyce: „Diakonijne centrum wspólnoty parafialnej”. Sympozjum odbywało się pod auspicjami Ruchu Światło-Życie, Instytutu Formacji Pastoralno-Liturgicznej (KUL), Instytutu Liturgiki i Homiletyki KUL, stowarzyszenia Diakonia Ruchu Światło-Życie i stowarzyszenia Unia Kapłanów Chrystusa Sługi.

Przez trzy dni – pod przewodnictwem ks. Marka Sędka, moderatora generalnego, wspomaganego przez ks. Piotra Kulbackiego – spotykaliśmy się na modlitwie, w grupach dzielenia oraz w sali konferencyjnej, gdzie rozważaliśmy tematykę budowania wspólnoty parafialnej – w teorii i praktyce – słuchając wykładów i dzieląc się własnymi doświadczeniami z naszych parafii.

Wykłady wiodące wygłosili:

  • p. dr hab. Marek Marczewski (Lublin): Diakonia w ujęciu ks. Franciszka Blachnickiego;
  • ks. Jarosław Gąsiorek, proboszcz w Winnicy, moderator krajowy Ruchu Światło-Życie na Ukrainie: Wspólnota diakonii w Centrum Światło-Życie w ujęciu ks. Franciszka Blachnickiego.

Wysłuchaliśmy także przygotowanych wypowiedzi proboszczów na następujące tematy:

  • Rada ekonomiczna a diakonia wspólnoty parafialnej – ks. Aleksander Suchocki (diec. łomżyńska)
  • Rada duszpasterska a diakonia wspólnoty parafialnej – ks. Marek Smogorzewski (diec. płocka)
  • Wspólnota diakonijna kapłanów pracujących w parafii – ks. Marcin Aleksy (diec. bielsko-żywiecka)
  • Liderzy grup działających w parafii a diakonia wspólnoty parafialnej – ks. Adam Bajer (archidiec. łódzka)
  • Plebania czy dom parafialny – przestrzeń dla funkcjonowania wspólnoty diakonijnej w parafii – ks. Kazimierz Seta (diec. warszawsko-praska)

W sympozjum uczestniczyło około dwudziestu proboszczów z diecezji: białostockiej, bielsko-żywieckiej, bydgoskiej, ełckiej, kamieniecko-podolskiej (Ukraina), legnickiej, łomżyńskiej, łódzkiej, warszawsko-praskiej, włocławskiej, wrocławskiej i zielonogórsko-gorzowskiej. Były też z nami osoby świeckie: p. Anna Nowak i p. dr hab. Marek Marczewski. Pierwszego dnia Eucharystii z nieszporami przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej Ireneusz Pękalski.

W poczuciu wdzięczności dobremu Bogu za ten czas oraz za osobę inicjatora naszych spotkań – czcigodnego Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego – pozostaje powiedzieć, w analogii do 1 Kor 3, 6: Bogu dzięki za ten zasiew! Obyśmy tylko chcieli go „podlewać”, a Pan na pewno da wzrost!

Ks. Krzysztof Kowalewski (archidiecezja białostocka)