Misja na Filipinach 2024

W dniach 12-26.03.2024 r. Agata i Krzysztof Jankowiakowie, odpowiedzialni za Centralną Diakonię Misyjną przebywali na wyspie Negros na Filipinach. Była to ich druga wyprawa misyjna na Filipiny. Okazją do tegorocznego wyjazdu był złoty jubileusz kapłaństwa ks. Grega Patiño, inicjatora Ruchu Światło-Życie w tym kraju. Głównym celem jednak było spotkanie z istniejącymi i tworzącymi się grupami związanymi z Ruchem. Grupy oazowe na wyspie Negros inicjują osoby, które uczestniczyły oazach w Polsce oraz uczestnicy rekolekcji z 2020 r.

W diecezji Dumaguete od końca ubiegłego roku spotyka się krąg Domowego Kościoła. Każde spotkanie jest przygotowywane on-line przez parę prowadzącą z parą pilotującą z Polski. Do kręgu należy pięć małżeństw, w tym dwa, które uczestniczyły w rekolekcjach ewangelizacyjnych w 2020 r. W diecezji Bacolod jesienią ubiegłego roku powstała grupa dorosłych. Do grupy należy pięć osób. Od lutego 2024 r. rozpoczęło się tworzenie kręgu DK w Cadiz (diec. San Carlos).

Krąg zainicjowały dwa małżeństwa, które uczestniczyły w rekolekcjach ewangelizacyjnych w 2020 r., zaprosiły one kolejne pięć małżeństw. Krąg jest pilotowany w podobny sposób, jak krąg z Dumaguete. Istnieje perspektywa kolejnych grup. Ks. Chris we współpracy z Mary Grace Dagu-ob chce rozpocząć formację młodzieży w ramach Ruchu w parafii w Bacolod, w której jest proboszczem. Jedna z uczestniczek rekolekcji z 2020 r. utworzyła grupę starszej młodzieży w swojej parafii w Bacolod i chce by ta grupa formowała się w ramach Ruchu. Spotkania będą przygotowywane on-line z animatorką z Polski.

Spotkania z powyższymi grupami były okazją do prezentacji Ruchu, odpowiedzi na pojawiające się pytania, wyjaśniania wątpliwości. Obecność pary z Polski z jednej strony służyła umocnieniu powstających wspólnot, z drugiej stała się impulsem do podjęcia nowych inicjatyw. W lipcu zaplanowane są rekolekcje prowadzone przez ekipę z Polski – najpierw rekolekcje ewangelizacyjne a potem Oaza Rekolekcyjna Diakonii. Na ORD zaproszone będą osoby, które uczestniczyły w oazach w Polsce.

Zapraszamy do wsparcia misji Ruchu na Filipinach. Można to uczynić przez portal wspieram.oaza.pl: https://wspieram.oaza.pl/campaigns/filipiny/