Nareszcie otwieramy

5 października, we wspomnienie św. Faustyny, w kenijskiej wiosce będzie wielkie święto. Szkoła-sierociniec SHALOM HOME, z którą współracujemy od lat, otwiera nowobudowane dormitorium dla dziewczynek. Udało się to dzięki decyzji Ruchu Światło-Życie i wsparciu z Polski.

Ponad rok temu nasze oazowe i diakonijne media wypełniły wieści o tym, że ze szkoły-sierocińca SHALOM HOME mogą być wyrzucone wszytkie dziewczynki. Wszystko przez długo odwlekaną decyzję tutejszego ministerstwa edukacji, że w szkole z internatem chłopcy i dziewczyny  nie mogą przebywać w tym samym buynku sypialnym. W SHALOM przez to, że jest szkoła zawodowa głównie dla chłopaków, odesłać trzeba by dziewczyny. Dokąd? Na to już ministerstwo nie chciało odpowiedzieć. Dzięki naszym wspólnym działaniom udało się temu zapobiec. Budynek już stoi, a przygotowania do uroczystego otwarcia już trwają. Na miejscu będzie ks. Marek Sędek, moderator generalny, animatorzy z Polski, lokalni oazowicze, dzieci z programu „Adopcja na odległość” i oczywiście cała szkolna wspólnota.

W dwa miesiące udało się nam zebrać ponad 570 000 złotych, czyli 15 mln kenijskich szylingów, tyle, ile przewidywał kosztorys prac. Kamień węgielny wmurowaliśmy pomiędzy wakacyjnymi rekolekcjami, kiedy w Kenii było kilkoro polskich animatorów i wolontariuszy. Tablicę wspominającą udział Oazy poświęcili ks. Francis – dyrektor szkoły oraz o. Jan – moderator oazowy z Czech. Już kilka dni później na teren budowy wjechał ciężki sprzęt.

Oczywiście w trakcie nie obyło się bez przygód. Wojna na Ukrainie wpłynęła też na tutejszą ekonomię. Ceny wzrosły. A zatem całe koszty budowy. Ministerstwo przy każdej wizycie chwaliło postępy ale i sugerowało nowe elementy – nie na wszystkie było nas stać. W porze deszczowej tak mocno obsunęła się ziemia ze skarpy, że zwaliła się ściana nad budową – ale może lepiej teraz, bo udało się postawić solidny mur oporowy.

Teraz na miejscu trwają ostanie prace. Animatorzy, którzy w tym roku przyjeżdżali posługiwać na rekolekcjach i w samym SHALOM posadzili w koło domu drzewa. Ze zdjęć robionych przez każdego z nich wybieramy te, które zawisną na ścianach. Nauczyciele i uczniowie przygotowują już  piosenki na ceremonię otwarcia. W jednej z nich proszą Pana Boga o nieustającą miłość dla wszystkich członków Ruchu Światło-Życie i tych, którzy wspierają budowę.

Oczywiście zdamy Wam dokładną relację z tego, co stanie się 5 października.