O świętych, Krucjacie Wyzwolenia Człowieka, niedzieli biblijnej…

„W całym postępowaniu stańcie się wy również świętymi na wzór Świętego, który was powołał, gdyż jest napisane: Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty” (1 P 1, 16). Powinniśmy więc przypominać sobie o naszym wezwaniu do świętości, powinniśmy również poznawać osoby, którym to powołanie udało się zrealizować – czyli świętych. Świętym poświęcamy szczególnie ten numer „Wieczernika”.

W numerze przeczytamy o tym, co właściwie oznacza powszechne powołanie do świętości, o tym czym jest świętych obcowanie, a także jaką rolę odgrywają święci patroni.
„Wszyscy święci i święte Boże módlcie się za nami”. Święci obecni są w liturgii Kościoła. W czasie pogrzebu papieża Jana Pawła II urzekł mnie przepiękny śpiew litanii do Wszystkich Świętych. Litania śpiewana jest w wielu ważnych momentach z życia wierzących. Jakich? Dlaczego wzywa się w niej tych a nie innych świętych? Podobne pytanie można zadać w odniesieniu do Kanonu Rzymskiego – modlitwy eucharystycznej, która zawiera szczególnie rozbudowany katalog świętych.

Zapraszamy również do przyjrzenia się postaciom poszczególnych świętych. Większość świętych wyniesionych na ołtarze Kościoła Powszechnego to osoby duchowne, konsekrowane. Większość wierzących to osoby świeckie. Przybliżamy więc ciekawe postacie osób świeckich, które zostały ogłoszone świętymi lub błogosławionymi.

Inni święci, o których mówimy w tym numerze to po prostu święci ulubieni. Czasem pomoc przez nich udzielana może okazać się zaskakująca. Kto mógłby przypuszczać na przykład, że św. Antoni ma coś wspólnego z motoryzacją?

W zimowe miesiące zastanawiajmy się więc nie tylko nad przemijaniem naszego życia na ziemi, ale przede wszystkim nad jego celem czyli świętością.

Krzysztof Ławniczak

———————————————————

„Wieczernik”
http://www.wieczernik.oaza.pl/
http://www.facebook.com/wieczernik.pismo
os. Stare Żegrze 32/5
61-249 Poznań
tel. 61 879 77 69
wieczernik@oaza.pl
zamówienia i prenumerata:
http://www.wieczernik.oaza.pl/zamow_prenumerate
https://wydawnictwo-oaza.pl/pl/o/pismo–wieczernik-228.html
tel. 61 862 53 73
prenumerata@wieczernik.oaza.pl
cena jednego egzemplarza: 7 zł (+ koszt przesyłki)

—————————————————————-

SPIS TREŚCI

Wezwania

Święci

Na drodze ucznia

Z daleka i z bliska

Chwile

Felietony