Prowadzeni ku świadectwu

W Koszalinie 11 listopada 2015 r. odbyła się XXII Diecezjalna Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie.

zobacz zdjęcia z wydarzenia

Jesienna pielgrzymka jest największym tego typu wydarzeniem w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

fot. Katarzyna Matejek

Pielgrzymów było wielu, na spotkanie odbywające się zarówno w pomieszczeniach Wyższego Seminarium Duchownego, jak i Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Koszalinie, przybyło ok. sześciuset osób, więcej niż w ubiegłym roku, w tym więcej rodzin z Domowego Kościoła. Nie zabrakło młodych, dzieci, osób konsekrowanych i kapłanów.

Listopadowa pielgrzymka nawiązuje hasłem do tematu tegorocznej formacji Ruchu Światło-Życie, rozpoczętej już na oazach wakacyjnych, brzmiącego: „W mocy Ducha Świętego”. Charyzmaty Ducha Świętego odkrywał w swoim życiu sam założyciel RŚŻ sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. – Wcale nie od razu było to dla niego łatwe i proste, a jednak to doświadczenie roku 1975 stało się ważne dla całego rodzącego się Ruchu – wyjaśnia ks. Tomasz Tomaszewski, moderator diecezjalny RŚŻ.

fot. Katarzyna Matejek

Jak to jest obecnie realizowane? – Zapraszamy Ducha Świętego do naszego życia i chcemy się otwierać na Jego działanie. Jeśli pojawia się tu jakiś problem, to wyłącznie z naszej strony: gdy nie modlimy się do Ducha Świętego, nie prosimy Go o potrzebne dary, gdy zapominamy o sakramencie bierzmowania – wyjaśnia moderator. – Nie potrzeba nam nowych doznań duchowych, ale umocnienia przez Ducha Świętego po to, byśmy byli „żywi” w Kościele, w głoszeniu Jezusa.

Temat odkrywania darów Ducha Świętego w odniesieniu do charyzmatu Ruchu podjęli goście specjalni pielgrzymki – Katarzyna i Paweł Maciejewscy, para krajowa Domowego Kościoła.

Najważniejszym punktem pielgrzymki była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Edwarda Dajczaka. Biskup na początku wyraził swoją radość i wdzięczność wszystkim oazowiczom za ich zaangażowanie w budowę diecezjalnego Kościoła. W kazaniu wyjaśnił, co jest misją jego członków. Bo na pewno nie jest nią pouczanie innych o prawdach wiary. – Kościół nie wypełnia swojego powołania, kiedy zamyka się w przekazie informacji o działaniu Ducha Świętego. Życie jest tam, gdzie można mówić o świadectwie życia – bp Dajczak wskazywał na kluczową rolę bycia świadkiem Jezusa. – Cały Ruch Światło-Życie ku temu prowadzi.

fot. Katarzyna Matejek

– Nie szukajmy Jezusa tam, gdzie, jak nam się wydaje, jest niebo. Szukajmy nieba tam, gdzie Jezus jest na pewno – mówił biskup mając na myśli przede wszystkim słowo Boże i Eucharystię. W jedności z papieżem Franciszkiem zapowiadającym Rok Miłosierdzia i przypominającym o uczynkach miłosiernych, bp Dajczak wyjaśniał dalej: – Gdzie jeszcze jest Jezus? Tam gdzie sam powiedział: w głodnych, spragnionych, chorych, uwięzionych, opuszczonych, upokarzanych. Tam On jest.

Na zakończenie Mszy św. ordynariusz diecezji poprosił oazowiczów, by byli świadkami Jezusa. Oni zapewnili go o wiernej modlitwie w intencji synodu diecezjalnego.

za: koszalin.gosc.pl