Renesans życia oazowego

BielskoJaworze gościło wczoraj członków Ruchu Światło-Życie z diecezji bielsko-żywieckiej. Dzień Wspólnoty przyciągnął tłumy oazowiczów w różnym wieku i z różnych zakątków Beskidów. Organizatorzy mówią wręcz o renesansie życia oazowego.

Dzień Wspólnoty „Światło-Życie” nazywanej potocznie Oazą rozpoczął się od mszy w kościele parafialnym w Jaworzu. Nabożeństwo koncelebrował ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej biskup Roman Pindel. Jednym z gości wydarzenia był znany bluesman Ireneusz Dudek, który złożył osobiste świadectwo na temat swojego spotkania z Bogiem.

Kościół pękał w szwach – uśmiecha się Adam Rakszawski, członek Diakonii Społecznej Ruchu „Światło-Życie”. – Mury trzęsły się w posadach od potężnego śpiewu, który jest znakiem firmowym Oazy. We wspólnej modlitwie połączyli się oazowicze z różnych pokoleń: dzieci, rodzice, a nieraz dziadkowie – relacjonuje nasz rozmówca.

Adam Rakszawski mieszka w Bielsku-Białej. Trafił do ruchu oazowego, gdy miał 15 lat. Uczestniczył w nim aktywnie do czasu wyjazdu na studia. – Po dwudziestu kilku latach spotkałem się z dawnymi przyjaciółmi z Oazy na Leszczynach – wspomina. – I tak już zostało, spotykamy się co tydzień na wspólnym czytaniu Ewangelii. To „paliwo” zasilające nasze dorosłe już życie, tak jak w młodości – przyznaje bielszczanin.

Po mszy członkowie Wspólnoty „Światło-Życie” kontynuowali swoje święto w jaworzańskim amfiteatrze. Spotkanie przybrało formę rodzinnego pikniku z zabawami, konkursami, wspólnym śpiewaniem i grillem. Dobrej atmosfery nie zdołała popsuć kapryśna pogoda. Kiedy wieczorem święto miało się ku końcowi, rozpogodziło się i oazowicze rozstawali się w znakomitych nastrojach.

Ruch oazowy był potężny w latach 80. – przypomina Adam Rakszawski. – Przewinęły się przezeń dziesiątki tysięcy młodzieży. Po okresie, kiedy nieco przygasł, znowu odżywa. Widać to wyraźnie w Bielsku-Białej, gdzie przyciąga zarówno młodzież, jak i starsze roczniki, które wracają do Oazy nieraz po dwudziestu, trzydziestu latach przerwy – przybliża nasz rozmówca.

ze strony bielsko.biala.pl