Rozpoczęło się przygotowanie misyjne

Diakonia Misyjna co roku przygotowuje osoby, które chcą wyjechać poza granice Polski głosić Chrystusa. Wyjazd na doświadczenie misyjne z ramienia Ruchu Światło-Życie w kolejnym roku formacyjnym rozważa 40 osób, w tym sześciu księży i pięć małżeństw. Tegoroczne przygotowanie rozpoczęło się 29 października spotkaniem on-line, a w miniony weekend (18 – 20 listopada) spotkaliśmy się wszyscy w Ożarowie Mazowieckim.

Rozpoczęliśmy w ten sposób wymagającą drogę przygotowania i rozeznawania. Podczas dnia skupienia jest czas na modlitwę i naukę, ale też nie brak okazji do dzielenia się doświadczeniami i pragnieniami oraz budowania więzi. Ponieważ wszystkie osoby obecne w Ożarowie deklarowały pragnienie wyjazdu do Kenii, Tanzanii lub na Filipiny, a więc do krajów, w których konieczna jest znajomość języka angielskiego, znaczna część zajęć odbywała się w tym języku.

Centralnym punktem dnia były spotkania Eucharystyczne, przygotowywane z wielką dbałością. Nie zabrakło też liturgii godzin, Namiotu spotkania i modlitwy wspólnotowej. Na spotkaniu w grupach była okazja do dzielenia Słowem, poznania się nieco lepiej oraz wysłuchania świadectw osób, które były już na wyjazdach misyjnych. Był też w trakcie tego weekendu czas na świadectwo misjonarki, która spędziła wiele lat na misjach posługując jako lekarz. Opowiadała o swoim rozeznawaniu powołania, o trudnościach, jakie napotykała przygotowując wyjazd misyjny oraz podczas misji, a także o swoim powrocie do Polski wymuszonym przez chorobę, mimo że wyjeżdżając sądziła, że jedzie tam na całą resztę życia.

Konferencje obejmowały wiele różnych tematów. W sobotę skupiliśmy się na języku angielskim. Szczególny nacisk został położony na źródła, gdzie można sprawdzać zwroty przyjęte w języku liturgicznym i oazowym. Chodzi o to, żeby nie tłumaczyć samodzielnie, bo bezpośrednie tłumaczenie może nie być trafione, ale polegać na oficjalnych tłumaczeniach, które można znaleźć w Piśmie Świętym, Mszale rzymskim, brewiarzu oraz na wielu stronach internetowych z modlitwami, słowem na każdy dzień itp. Nauczyliśmy się też oficjalnych tłumaczeń kilu słów i zwrotów używanych w Ruchu Światło-Życie, a po pozostałe zwroty już wiemy, gdzie sięgać. W niedzielę ksiądz Jan opowiedział o ważnych aspektach powołania oraz rozeznawania powołania. Na koniec padły jeszcze ważne ogólne informacje, takie jak ważne daty związane z działalnością Diakonii Misyjnej i przygotowań do wyjazdów misyjnych oraz zadanie na najbliższe 1,5 miesiąca, przed drugim weekendem przygotowań do wyjazdów misyjnych, który odbędzie się już 13 – 15 stycznia 2023 roku w Lublinie.

Renata Ferduła