Tydzień Moderatora Generalnego w Kenii

W październiku br. moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Marek Sędek po raz drugi odwiedził Kenię.

Podczas swojego pobytu ksiądz Marek odwiedził trzy grupy oazowe:

  • grupę studentów z okolic Nairobi i Thika, większość z nich to mieszkańcy diecezji Meru, którzy po liceach i rekolekcjach przenieśli się do szkół w stolicy,
  •  grupę na uniwersytecie Chuka, na kampusie w miejscowości Chogoria, którą założyła oazowiczka Cate ponad rok temu,
  • grupę oazową uczniów z liceum św. Franciszka w SHALOM HOME.

Oazowicze poczuli się wyróżnieniu obecnością księdza Moderatora. Niektórzy podzielili się swoim doświadczeniem oazy i rekolekcji. Ksiądz w każdej z grup także dał świadectwo swojej oazowej drogi i przekazał pozdrowienia z Polski.

Moderator odwiedził też trzy z miejsc objętych oazowym programem „Adopcja na odległość”

  • Szkołę Podstawową Acts of Mercy w rejonie Tigania,
  • Dom Dziecka Acts of Mercy w Mujle,
  • szkołę-sierociniec SHALOM HOME.

W podstawówce Act of Mercy przeżyliśmy Mszę Świętą razem z uczniami, pracownikami, rodzicami oraz grupą seniorów, którzy spotykają się przy szkole. Ks. Marek poświęcił budynek holu, który ma służyć i uczniom, i innym grupom na spotkania, a także powstające kolejne klasy. Szkoła utrzymuje się prawie całkowicie z ofiar wpłacanych poprzez Adopcję na odległość, ponieważ dzieci pochodzą z bardzo ubogich rodzin.

W domu dziecka w Mujle ks. Marek miał okazję porozmawiać z dyrektorem miejsca  – Josephem, który oprowadził po polach uprawnych, po gospodarstwie, przedstawił plany rozwoju i jak zwykle bardzo dziękował za wsparcie.

W parafii św. Franciszka w Mitunguu ks. Marek brał udział w Mszy Świętej odpustowej, podczas której udzielono sakramentu Chrztu Świętego i Pierwszej Komunii Świętej dzieciom z parafii i uczniom SHALOM HOME.

Ks. Marek uczestniczył też w spotkaniu z chłopcami ulicy w mieście Meru. Ruch Światło-Życie i parafia Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa z Legionowa regularnie dofinansowują posiłki organizowane przez lokalny kościół. Spotkanie nie należało do najłatwiejszych, ale moderator poruszony sytuacją chłopaków zaproponował zbiórkę na ich cel: www.wspieram.oaza.pl/campaign/streetfood

Kulminacyjnym momentem pobytu w Kenii była uroczystość otwarcia Dormitorium dla dziewcząt im. św. Siostry Faustyny w SHALOM HOME, które zostało w całości ufundowane dzięki zbiórce zorganizowanej przez an. Ewę i Ruch Światło-Życie. Dzięki zebranym 570 000 złotych powstał budynek sypialny dla ponad 200 uczennic szkoły.

W dniu wspomnienia św. Faustyny – 5 października – odbyła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem biskupa miejsca – Salesiusa Mugambiego. Uczniowie i nauczyciele przygotowali wspaniałą oprawę muzyczną i taneczną. Grupa Oazowa przygotowała przedstawienie o życiu św. Faustyny. Chór wyśpiewał specjalnie na tę okazję napisaną piosenkę, w której wspomniano o Ruchu, który przyczynił się do utrzymania SHALOM HOME jak domu i dla chłopców, i dziewczynek. Na Mszy obecni byli także przedstawiciele Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Kenii,  grup parafialnych i lokalnych władz. Swoją piosenkę zaprezentowała także grupa z lokalnego slumsu, który był początkiem ponad 10-letniej historii SHALOM HOME.

Oczywiście pomiędzy oficjalnymi spotkaniami było wiele rozmów, zabaw z dziećmi, rozdanych cukierków i zaśpiewanych piosenek. Wierzymy, że owoce tej wizyty będziemy doświadczać przez kolejne miesiące, zaczynając od najbliższych spotkań oazowych i planowanych na grudzień rekolekcji!

Co ważne, każdy z animatorów i moderatorów również może włączyć się w posługę misyjną Ruchu. Przygotowania misyjne rozpoczynają się spotkaniem online 29 października i weekendem misyjnym w dniach 18-20 listopada w Ożarowie Mazowieckim. Zapisy dla chętnych: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSffj0HMTqohxlD6pwSJPkoy7-5FNx50ZhKuYP46xLzDpLMVSg/viewform?usp=sf_link

Więcej o tegorocznych przygotowaniach przeczytasz tutaj.

Ewa Korbut