Po Złotą Kurtynę

Poznajcie Teatry Amatorskie, które powalczą o Złotą Kurtynę siódmej edycji Przeglądu Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna! Spośród 41 zgłoszeń Komisja Konkursowa wybrała 15 Finalistów, których spektakle będzie można zobaczyć w czasie tegorocznego finału Kurtyny od 20 do 26 listopada.

Są to:

Alicja Wojnarowska – „ODDECH”

Grupa Teatralna Czarne Owieczki – „ZA ÓSMĄ GÓRĄ”

Grupa Teatralna Po/między – „MIĘDZY STRONAMI”

Klub Inicjatyw Twórczych – „PROCES CZYLI RAPORT Z OBLĘŻONEGO MIASTA”

Koło Teatralne Klas Trzecich – „CZAS TO MIŁOŚĆ”

Młodzieżowa Akademia Teatralna – „TOŻSAMOŚĆ PANA COGITO”

Scena Dziewiąta – „WIELE HAŁASU O….”

Teatr 40 Serc – „SEKRETARKA MIŁOSIERDZIA”

Teatr Dzikie Koty – „NIE – BOSKA KOMEDIA”

Teatr Ephata – „WINDA”

Teatr Krzesiwo – „SELFIE”

Teatr Przebudzeni – „SZATNIA”

Teatr Reduta Śląska – „BLEEE”

Teatr Smile – Łódzki Teatr Osób z Niepełnosprawnością – „CIEPŁE I PUCHATE”

Teatr Ubogich – „BRACIA”

Festiwal zaczął się od doświadczeń Amatorskich Grup Teatralnych „Nazaret” i „Przystań”, które już od kilku lat działają na terenie Archidiecezji Gdańskiej. W pewnym momencie zrodził się pomysł, aby stworzyć przestrzeń zdolnym i ambitnym miłośnikom teatru, by mogli pokazać szerszej publiczności swój artystyczny dorobek i podzielić się swoją pasją z innymi. Pierwszy projekt – „I Przegląd Teatrów Amatorskich Kurtyna 2016 – odbył się w parafii Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku. Sukces pierwszej edycji sprawił, że postanowiono Przegląd kontynuować.

„Każda edycja to dla nas nowe doświadczenia, nowi ludzie, nowe, pozytywne emocje i niezwykle ciepłe przyjęcie zarówno ze strony publiczności, jak i samych artystów, biorących udział w Festiwalu. I to właśnie nadaje sens naszym działaniom i daje energię na kolejne edycje Przeglądu Teatrów Amatorskich Kurtyna” – stwierdzają organizatorzy na swojej stronie. „Pragniemy, aby wystawiane podczas Przeglądu spektakle pobudzały publiczność do refleksji, stawiały pytania o sens życia, pokazywały wybór pomiędzy dobrem a złem, relację z Bogiem i drugim człowiekiem. Chcemy promować teatr wartościowy, teatr z przesłaniem oraz ludzi, którzy taki teatr tworzą. Przyświeca nam idea jednoczenia wszystkich teatralnych pasjonatów w rodzinne grono”.

W swoich działaniach stawiają na różnorodność, ponadczasowość i otwartość.

Współorganizatorem wydarzenia jest Miasto Gdynia oraz Narodowe Centrum Kultury.

Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu TEATR 2022