Wychowawca wolnych ludzi

18 marca 2017 r. w sejmie odbyło się sympozjum i uroczysta gala poświęcone ks. Franciszkowi Blachnickiemu.

W dniu 18 marca 2017 r. z inicjatywy „Parlamentarnego Zespołu Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich”, w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się Sympozjum pt. „ Ks. Franciszek Blachnicki – wychowawca wolnych ludzi”.

iTV Sejm – transmisje archiwalne

Sympozjum to uświetnili swym udziałem przedstawiciele Episkopatu Polski: Kardynał Kazimierz Nycz, biskup Tadeusz Bronakowski – Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, biskup Piotr Turzyński – oddany sercem Ruchowi Światło Życie (nadal posługujący jako moderator na Oazach Domowego Kościoła).

Ponadto, oprócz wielu parlamentarzystów, gośćmi (i prelegentami) byli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, m.in. reprezentujący Prezydenta RP Szef Kancelarii Prezydenta – min. Andrzej Dera, przedstawiciel Kancelarii Pani Premier – min. Henryk Kowalczyk (obaj są aktywnymi członkami Domowego Kościoła), Adam Podgórski – Zastępca Szefa Kancelarii Sejmu RP oraz Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

Wystąpienia prelegentów uświadomiły uczestnikom sympozjum, jak wielkie owoce w życiu społecznym naszego kraju zrodziły się z działalności Sługi Bożego Franciszka Blachnickiego i z dzieł przez niego zapoczątkowanych.

Przywoływano słowa ks. Blachnickiego, w których wzywał ludzi Kościoła powszechnego do angażowania się w życie społeczne i polityczne kraju (co jak widać z tej relacji – aktualnie dzieje się na naszych oczach), wskazując, iż taka postawa jest niezbędna jeśli chce się osiągnąć przemiany społeczne, których wynikiem byłoby kształtowanie ludzi wolnych.

Wolność była przez ks. Franciszka rozumiana bardzo szeroko – nie tylko w obszarach zewnętrznych, ale też jako wolność wewnętrzna – od wszelkich zniewoleń i lęku przed stawaniem w obronie wartości zapewniających godność człowieka.

Blachnicki już wtedy, prowadząc walkę z panoszącą się w Polsce ideologią komunistyczną, dostrzegał także zagrożenia występujące w zachodnich społeczeństwach ulegających konsumpcjonizmowi, które to zjawisko postrzegał jako formę zniewolenia ducha.

Przy okazji sympozjum, została otwarta w hallu Sejmu RP wystawa przedstawiająca działalność ks. Blachnickiego. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Moderator Generalny Ruchu Światło – Życie ks. Marek Sędek, Kardynał Kazimierz Nycz, min. Andrzej Dera,– min. Henryk Kowalczyk, min. Antoni Macierewicz oraz Adam Podgórski z Kancelarii Sejmu.

Wystawa zawierająca ciekawe informacje i zdjęcia dokumentalne, jak też interaktywną prezentację będzie przybliżała parlamentarzystom i odwiedzającym Sejm postać i dzieła naszego Założyciela.

Elżbieta i Tomasz Wiszowaci

Gala „Prawda-Krzyż-Wyzwolenie”

Uroczysta gala „Prawda-Krzyż-Wyzwolenie”, upamiętniająca dzieło i postać ks. Franciszka Blachnickiego, odbyła się w Ministerstwie Rozwoju. Podczas spotkania zostały przyznane statuetki dla osób, które w znaczący sposób realizują idee założyciela oazy. Wśród uhonorowanych znaleźli się m.in. premier Beata Szydło i prof. Bogdan Chazan.

Otwierając galę, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów minister Henryk Kowalczyk podkreślił, że „powinno być czymś normalnym, że tego typu gale odbywają się w rządowych gmachach”. – Instytucje rządowe służą dobru, a Ruch Światło-Życie jest samym dobrem – wyjaśnił minister. Obecność w instytucji rządowej nazwał swoistym „spłacaniem długu zaciągniętego u ks. Blachnickiego”.

Do uczestników gali wystosował list Andrzej Duda. W imieniu prezydenta odczytał go Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Europarlamentarzysta Marek Jurek zwrócił uwagę, że oaza jako ruch chrześcijański na skalę Europy była absolutnym fenomenem. – Czegoś takiego od Łaby po Władywostok nie było – tego wielkiego domu dla młodych, w którym mogli się formować, budować wspólnotę i uczyć się odpowiedzialności – mówił. Dodał, że w dobie „kontrkultury śmierci i dyktatury relatywizmu” ważne jest przekazywanie dziedzictwa ks. Blachnickiego młodemu pokoleniu.

Sylwetkę ks. Blachnickiego zaprezentował Robert Derewenda, dyrektor Instytutu im. ks. Franciszka Blachnickiego. Dyrektor zwrócił uwagę na wpływ ks. Blachnickiego i jego Ruchu Światło-Życie na dekomunizację Polski i Europy. – Ten pierwiastek wolności zawsze w nas był, ale niewątpliwie dużą rolę w walce o wolność odegrały Kościół i ruch oazowy ks. Blachnickiego – mówił.

Podczas gali po raz pierwszy wręczone zostały statuetki „Prawda-Krzyż-Wyzwolenie”. – „Prawda-Krzyż-Wyzwolenie” to wielki program odnowy moralnej nie tylko jednostki, wspólnot, ale i całego narodu. To zadanie dla każdego z nas – powiedział dr Wojciech Terlikowski. Zaznaczył jednocześnie, że „nie jest to program jakiejś konkretnej partii politycznej, systemu gospodarczego, ale dotyczy podstawowego prawa, jakim jest godność człowieka”.

Wśród laureatów byli: premier Beata Szydło, nagrodzona „za wprowadzenie w życie narodu katolickiej nauki społecznej Kościoła, zwłaszcza w zakresie wspierania rodzin”, Radio Maryja – za „wieloletnie wspieranie idei Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i propagowanie Ruchu Światło-Życie wraz z Domowym Kościołem”, Fundacja „Orszak Trzech Króli” – za „wypromowanie rodzinnej i wspólnotowej tradycji świętowania”, prof. Bogdan Chazan – za „niezłomną obronę życia nienarodzonych”, bp Adam Wodarczyk – za „zaangażowanie w proces beatyfikacyjny ks. Blachnickiego”, grupa „Odwaga” – za „pomoc duchową i terapeutyczną osobom o niechcianych skłonnościach seksualnych oraz ich rodzinom”, ks. Jarosław Gąsiorek – za „przeszczepienie idei ks. Blachnickiego na Ukrainę, Artur Kołaczek” – za „inicjatywy ewangelizacyjne (Samochodowa Randka Małżeńska, Nawigacja w rodzinie oraz Wirtualna Choinka)”, Dorota Seweryn – za „niestrudzone świadectwo o życiu i działalności ks. Blachnickiego”.

W imieniu premier Szydło statuetkę odebrał minister Kowalczyk. Odbierając statuetkę, prof. Chazan nie krył wzruszenia. – Przyjmuję ją w intencji młodych lekarzy, bo w Polsce lekarze, którzy chcą być wierni chrześcijańskim wartościom, są wyrzucani z pracy – mówił.

Wizję nowego Centrum Ruchu Światło-Życie, jako miejsca ewangelizacji i promocji ruchu, przedstawił ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie. Galę uświetnił występ zespołu New Life’M.

Wcześniej w Sejmie odbyło się sympozjum „Ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987) – wychowawca wolnych ludzi”, poświęcone inicjatorowi Ruchu Światło-Życie. Okazją do zaprezentowania nauczania ks. Blachnickiego jest przypadająca w tym roku 30. rocznica jego śmierci.

Organizatorami obchodów 30. rocznicy śmierci ks. Blachnickiego są Parlamentarny Zespół Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Ruch Światło-Życie oraz Instytut im. ks. Franciszka Blachnickiego.

Agata Ślusarczyk