Rozmiar tekstu: A A A
reset
Wyślij się na maila
Anty spam: (
4
+
6
) *
2


Wynik:


Opublikowano: 2 marca 2016, 18:48    

Nowa diecezja biskupa Zielskiego


IMG_5249Papież Franciszek mianował 2 marca biskupem diecezji São Raimundo Nonato w Brazylii dotychczasowego ordynariusza diecezji Campo Maior Edwarda Zielskiego.

Bp Edward Zielski pochodzący z diecezji chełmińskiej (dziś pelplińskiej) przyjął 21 maja 1972 święcenia kapłańskie. W następnych latach zaangażował się bardzo intensywnie w Ruch Światło-Życie stając się jednym z jego założycieli na terenie diecezji chełmińskiej.

W 1980 r. wyjechał na misje do Brazylii. Pracując na misjach wykorzystał doświadczenie oaz rekolekcyjnych Ruchu Światło-Życie. W 1985 r. zorganizował pierwszą oazę – w mieście Uibaí, uczestniczyło w nich 39 osób. Pracę oazową kontynuował w następnych latach, w kolejnych miejscach, gdzie pełnił posługę.

W roku 2000 ks. Edward Zielski został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem  diecezji Campo Maior, Również tam zorganizował oazy.

W ubiegłym roku Ruchu Światło-Życie w Brazylii obchodził swoje trzydziestolecie (przeczytaj więcej).

Nowa diecezja biskupa Zielskiego São Raimundo Nonato istnieje od 3 października 1981 i wchodzi w skład metropolii Teresina (stan Piauí w północno-wschodniej Brazylii – ten sam, w którym znajduje się dotychczasowa diecezja). Zajmuje powierzchnię nieco ponad 19 tys. km kw. i jest zamieszkana przez ponad 200 tys. osób, w tym przeszło 183 tys. katolików. Na jej terenie jest prawie 30 parafii, obsługiwanych przez nieco ponad 30 kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz ok. 40 sióstr zakonnych.

KOMENTARZE
  1. Redakcja serwisu oaza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy ani się z nimi nie utożsamia.
  2. Komentarze są wprowadzane przez internautów w sposób niezależny od Redakcji i jako takie nie stanowią części serwisu obsługiwanego przez Redakcję.
  3. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub wstrzymanie niektórych komentarzy bez podania przyczyn. W szczególności dotyczy to kometarzy zawierających treści, które mogą być odebrane jako obraźliwe lub nie są związane z tematem.
  4. Każdy czyta komentarze na własną odpowiedzialność.

Nie przegap

Rekolekcje

  • Formacyjne
  • Diakonijne
  • Inne

Zaproszenia

  • Centralne
  • Z Diecezji
  • Inne

Kalendarz

STRONY OAZOWE