Światło-Życie w walce o ludzką godność

24 września 2022r. pielgrzymi z kilkunastu diecezji spotkali się na 42. Ogólnokrajowej Pielgrzymce Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. W tym roku gościli w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej – „Matki Jedności i Wiary” oraz „Opiekunki Podlasia”.

Na początku moderator generalny Ruchu Światło-Życie, ks. dr Marek Sędek, przypomniał historię powstania Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i wcześniejszych dzieł Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Poinformował również o aktualnym stanie prac nad powstającym Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka na Kopiej Górce w Krościenku nad Dunajcem.

Robert Derewenda, wykładowca KUL i dyrektor Oddziału IPN w Lublinie, w swoim wystąpieniu pokazał owoce formacji Ruchu Światło-Życie w życiu społecznym. Dobrze przeżyta formacja prowadzi do przyjęcia postawy służby, uczy trzeźwego myślenia i odmawiania, pomaga tworzyć Nową Kulturę w przestrzeni życia społecznego i politycznego.

Stałym elementem pielgrzymek jest Droga Krzyżowa ze świadectwami członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka – w tym roku rozważania oparto na tekstach pochodzących z pamiętnika życia wewnętrznego ks. Franciszka Blachnickiego z lat 1949 – 1951.

Mszy Świętej przewodniczył ks. bp Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Wyraził on wielką wdzięczność członkom, kandydatom i sympatykom Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, którzy podejmują dobrowolny dar z siebie rezygnując z picia alkoholu, jako modlitwę i post w intencji osób uzależnionych.

Podczas Mszy Świętej kolejne osoby złożyły na ołtarzu deklarację KWC, członkowską lub kandydacką.

Pielgrzymka była okazją do budowania jedności w diakoniach diecezjalnych i umocnieniem do podejmowania działań na rzecz Nowej Kultury, służby na rzecz osób zniewolonych nałogami.

/mj,wsz/

zdjęcia:

Maciej Jóźwiak

https://www.facebook.com/dk.jozef.siedlce

Diakonia Wyzwolenia Diecezji Sandomierskiej